Jak snadno naučit bytového psa na venčení venku?

Datum:
26.5. 10:33
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/zoegammon

 

Naučit psa z bytu na venčení venku je samozřejmě náročnější ale i to se dá naučit. 

foto: pixabay.com/16081684

 

Vychovávat psa v bytě, je po více stránkách náročnější, hlavně zezačátku. Ve chvíli kdy si domů přinesete štěně, je potřeba s ním chodit často a pravidelně ven a postupně ho naučit, že vykonávat potřebu má právě tam. Majitel psa žijící v domě má výhodu, že ho vypustí pouze na zahradu a to ocení především v noci. Samozřejmě existují tzv. plenky pro psy. Jedná se o podložku, kterou dáte na zem a pes může vykonat potřebu na ní. Využívá se především u menších plemen, ale hrozí riziko, že se pes naučí čůrat doma.

POSTUP VÝCVIKU 

  1. Venčení 

První dny musí být procházky velmi časté. Přibližně každou hodinu, maximálně dvě. Štěně neumí svůj močový měchýř ovládat, proto je časté venčení důležité. Zároveň ho tím naučíte, že čůrat se chodí ven. 

  1. Pravidelný režim

Stejně jako je to u dětí, i psi potřebují pravidelný režim. Krmení i procházky se snažte dávat každý den ve stejnou dobu. Pomůže to vám i jemu. 

  1. Vyberte si místo pro venčení

Pro pejskaře žijících v paneláku není zrovna moc míst, kam by se mohlo chodit venčit. A pokaždé nebude možné dojít do oblíbeného lesíka. Naučte psa na pravidelné místo k venčení. Pokud žijete na sídlišti, je třeba brát ohled na přání sousedů. To znamená, že nenecháte vykonávat potřebu psa vedle cedule zákaz venčení. 

  1. Pochvala

 Výcvik psů velmi ulehčují pamlsky. Pes si rychle spojí, že za vykonanou potřebu venku dostane pamlsek.

  1. Netrestat

Nikdy psa za nehodu v bytě netrestejte. Štěně velmi špatně reaguje na negativní podněty. Než trestat, vemte psa raději ven častěji a venku ho za vyčůrání pochvalte. 

  1. Úklid

Vždy loužičku pořádně ukliďte. Vám se může zdát, že je nehoda uklizena, ovšem pes moč stále cítí. Použijte neutralizátory pachu, které seženete v drogerii nebo v obchodě s chovatelskými potřebami. Nebo použijte prostředek, který pach přetlumí. 

foto:pixabay.com/RebeccasPictures

 

Pro majitelé psů žijících v bytě  platí i přísná pravidla. Vždy u sebe mějte sáček na uklízení exkrementů. Psa venčete pouze na místech, která jsou k tomu určena a kde to dovoluje vyhláška. V případě nedodržování hrozí pokuty.