Jak odnaučit psa žebrat od stolu? Důslednost a jedno základní pravidlo vás dovedou rychle k cíli

Datum:
6.6. 12:10
Autor:
Jana Klouparová

 

foto: Unsplash / Daniel Brunsteiner

 

Dost možná to znáte, sotva položíte jídlo na stůl, už u něj sedí váš pes a smutně kouká, kňučí nebo do vás strká tlapkou. Jak tento nevhodný návyk odnaučit?

Často si to ani neuvědomíme, občas vyhovíme smutným očím našeho psa a něco mu z talíře dáme. Přece mu chceme trošku dopřát, že? Nebo je to ve skutečnosti přesně naopak? Škemrání u stolu je naprosto nepřípustné hned z několika důvodů. Jednak je tohle chování velice otravné, přece jen když usednete s rodinou ke stolu, těšíte se na společný prožitek a chvilku strávenou spolu, zatímco pod stolem váš čtyřnohý mazel stále kniká, mručí, šťouchá do vás a zkouší z vás vyloudit aspoň maličkost. Právě v takových chvíli snadněji podlehneme, hlavně ať od něj máme pokoj. A pes to zkouší znovu a znovu. Ale hlavně je lidské jídlo pro psa naprosto nevhodné, je kořeněné a upravované na způsoby, které jsou pro psa těžko stravitelné a jsou tedy pomalým zabijákem jeho zdraví.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLO A DŮSLEDNOST

Ve chvíli, kdy usednete ke stolu, pošlete svého psa na jeho místo, kde na vás musí počkat, než dojíte. Můžete ho poslat i na balkon, na zahradu nebo do jiného pokoje. Pokud se pes po chvíli objeví u vašeho stolu, trpělivě, ale nekompromisně ho odveďte znovu na jeho místo. Není třeba používat sílu, ale buďte důslední ve svém „NE“. Pokud byl váš pes zvyklý, že mu od stolu něco dáte, bude velká změna, že se tak najednou neděje, ale musíte být vytrvalí a stát si za svým. Nejenom vy, ale celá rodina. Nikdo mu nesmí dávat od stolu, ideálně ani v kuchyni od linky. Každý pes by měl mít vyhrazené místo, kde má pravidelnou dávku svého krmiva, a to byste neměli měnit. Pokud vám zbyly nějaké syrové odřezky masa z příprav na oběd, odneste je vašemu psovi do jeho misky, aby si upevnil informaci, že jídlo dostává pouze tam.

POZOR NA PAMLSKY

Při převýchově v rámci žebrání od stolu, dávejte i pamlsky pouze za odměnu. Tedy například na cvičáku nebo v rámci vaší procházky a tréninku poslušnosti venku. Prokrmování pamlsky u vás doma by mohlo vašeho mazlíčka plést a nevěděl by, proč jednou dostane od pánečka dobrotu, zatímco jindy ne.

KDYŽ PŘIJDOU HOSTÉ

Někteří hosté nedokážou pochopit, proč svému psímu parťákovi „nechcete dopřát“, a tak mu často sami pod stolem něco dají. Bohužel i to se při mnoha návštěvách děje, a tak je nutné takovým situacím předcházet. Buď svého psa zavřete do jiné místnosti, než návštěva odejde, nebo si s nimi stanovte jasná pravidla. Přeci jen je to váš dům a váš pes.

 

 

zdroj info: thesprucepets.com