Jak pečovat o psí tlapky nejenom v zimě

Datum:
13.1. 09:42
Autor:
Jana Klouparová

foto: pixabay / lum3n

 

Nejsou to jen sníh a led, které mohou psy v zimě potrápit. Je to zejména posypová sůl, která jejich tlapkám dává zabrat. Věnujte jim dostatečnou péči, není to nic složitého a váš pes bude spokojený.

Péči bychom psím tlapkám měli věnovat celoročně. Jsou to právě ony, které přenáší celou váhu těla psa, které dostávají nejvíce zabrat z různých povrchů, a o které bychom měli dostatečně pečovat. Zapomeňte však na lidskou kosmetiku!

ZIMNÍ PÉČE O TLAPKY

Nechráněná tlapka je vystavena spoustě vlivům napříč celému roku. Vyžaduje správnou péči, díky které se bude váš pes cítit dobře.

Nízké teploty, výkyvy počasí, posypová sůl i led jsou pro psí tlapky přes zimní měsíce největší zátěží. Polštářky zejména kvůli posypové soli nezřídka praskají, může se do nich dostat infekce a psům komplikuje chůzi. Tlapky jsou navíc bolavé a podrážděné. Namazat je před vycházkou můžete například obyčejnou vazelínou, díky které se do tlapek nedostane tolik soli čímž se tlapka chrání před podrážděním. Další mazání nechejte po vycházce, kdy tlapku od soli opláchnete čistou vodou a tlapky pak namažete. Počítejte s tím, že bude pes krém olizovat, proto mu na něj nedávejte žádné svoje krémy, ani nic chemického. Perfektně si vystačíte i s obyčejným nesoleným sádlem.

foto: pixabay / pinger

 

LETNÍ PÉČE O TLAPKY

V létě pak psí tlapky ohrožuje rozpálený asfalt, který může polštářky na tlapách psů popálit. Asfalt na nich může ulpět, což je potřeba velice šetrně odstranit pomoci rozpouštědla tak, abyste se ideálně dotýkali pouze asfaltu a ničeho dalšího. Asfalt rozhodně nestrhávejte a použijte také jemné rozpouštědlo, nebo se poraďte se svým veterinářem. Abyste se vyhnuli riziku rozpáleného asfaltu, choďte v horkých letních měsících venčit brzy ráno nebo pozdě večer, kdy asfalt není rozpálený. Řešením je i chůze po travnatých plochách. Pokud má váš pes v kotci pouze beton, na který celý den svítí slunce, kropte ho vodou, ulevte tak svému psovi a dopřejte mu místo poskytující stín. I v létě můžete tlapky namazat sádlem nebo vazelínou.

CHLOUPKY NA TLAPKÁCH

U dlouhosrstých psů je potřeba také prostříhávat chloupky mezi polštářky. Právě na nich se v zimě hromadí sníh, který tvoří hrudky, což pejskovi způsobuje při chůzi bolest. Snadno tomu zabráníte tím, že mu přerůstající chloupky přes polštářky prostříháte.