Jak poznat, že chce pes kousnout

Datum:
26.4.2022 12:33
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/asommerh

Psi vám nedokážou říct co mají v plánu. Je potřeba sledovat řeč jejich těla. Pokud budete všímavý, dokážete zabránit hrozícímu problému. 

VRČENÍ 

Vrčení a prskání patří mezi nejzjevnější známky hrozícího kousnutí. Psi vrčí, aby vám dali najevo, že jsou nešťastní, nebo se cítí nepohodlně. Pozorujte co u něj způsobuje tento stav a dejte mu dostatek prostoru na uklidnění. 

OCAS 

Mnoho majitelů psa si myslí, že vrtění ocasem znamená radost. Jsou situace, kdy pes vrtí ocasem, ale zbytek těla už tak radostně nereaguje. Pes, který se chystá kousnout, je obvykle poměrně tuhý a může mít naježenou srst. 

SRST 

Naježená srst je nejznámější příznak. Některým psům vstává srst na zadní straně krku a mezi lopatkami. Ostatním zase u krku a ocasu. Pokud si všimnete tohoto signálu, raději se psem ustupte. 

DRŽENÍ TĚLA 

Šťastný pes má uvolněné tělo se sklopenýma ušima. Agresivní pes je pravý opak. Celé jejich tělo může ztuhnout a jejich uši i ocas jsou zvednuté. Pokud se psa pokusíte pohladit, můžete cítit jak jejich tělo zmrzne, místo toho, aby se vrtilo. 

OLIZOVÁNÍ RTŮ, ODVRÁCENÝ POHLED 

Pokud si pes olizuje rty a nejedná tak kvůli jídlu, zívá, nebo otáčí hlavu, aby se vyhnul pohledu. Dává vám tím najevo, že se necítí příjemně. Nemusí to nutně znamenat, že se chystá kousnout. Vždy je lepší psa do stresu nevystavovat. 

KRČENÍ A ZATAHOVÁNÍ OCASU 

Bojácný pes zatahuje a krčí ocas. To že je pes bojácný neznamená, že musí hned kousat, ovšem strach zvyšuje pravděpodobnost. 

BĚLMO OČÍ 

Někdo to nazývá také velrybí oko. Je to známka úzkosti. Dejte raději psovi dostatek prostoru a možnost k uvolnění. 

foto: pixabay.com/JamesDeMers

zdroj informací: thesprucepets.com/AMY BENDER