Jak připravit srst vašeho pejska na zimu?

Datum:
6.1. 23:27
Autor:
Robert Panocha

Zimu a s ní spojené chladné počasí ne každý pejsek dobře zvládá. Nejlépe na tom samozřejmě jsou dlouhosrstá plemena, které hřeje huňatý kožíšek. Plemena krátkosrstá a obzvláště trpasličí se pak neobjedou bez naší pomoci. 

Nároky na péči o srst se liší podle plemene a již zmíněné délky srsti. Nízké teploty (na rozdíl od těch vysokých) tak nevadí například malamutům, bernardýnům či dlouhosrstý ovčákům.

Je váš pes na zimu zvyklý?

Zimy se nemusejí obávat ani pejsci, kteří jsou na pobyt v zimě zvyklí a jejich srst před jejím nástupem obrůstá tzv. hustou podsadou. Srst i krátkosrstých plemen zhoustne a připomíná teplý huňatý kožíšek. Ostatní hafany musíme na zimu připravit a před nízkými teplotami je ochránit.

V nebezpečí jsou malá a krátkosrstá plemena

Největší hrozbou jsou nízké teploty a sníh pro malá a trpasličí plemena, což je dáno už jejich nízkým vzrůstem. Takového krysaříka, pinče, čínského naháče nebo jorkšíra dlouhodobý pobyt v mrazu může i zabít.

Je vašemu pejskovi zima? Oblečte ho

To, že je pejskovi zima, poznáte jednoduše podle toho, že se třese. V ten okamžik ho vezměte domů a pro příští vycházku mu pořiďte zateplený obleček. Seženete ho ve většině obchodů s chovatelskými potřebami.

                        

Oblečky pro ostatní plemena?

Choulostivější samozřejmě mohou být i ostatní pejsci, obzvláště pokud většinu dne tráví v zateplené místnosti. I je se v případě nutnosti nezdráhejte vybavit teplým oblečkem. Nebo alespoň při opravdu nízkých teplotách zkraťte dobu vycházek. Paradoxně psi, kteří žijí se svými páníčky v jejich domácnostech, jsou v zimě neohroženější. Nebezpečné jsou pro ně velké výkyvy teplot.

                               

Péče o tlapky a srst

Hřejivým oblečkem ovšem péče o pejska v zimním období nekončí. Zvýšenou pozornost byste samozřejmě měli věnovat psím tlapkám, které byste měli promazávat byť jen obyčejnou indulonou. Na samotnou srst se doporučují aplikovat přípravky na bázi olejů, jež zabraňují jejímu vysušování.

                                 

Kvalita srsti a strava

Na kvalitě srsti se nejvíce podepisuje pejskova strava. Obecně platí, že pokud chcete, aby váš pejsek měl v zimě lesklou a hustou srst, nepoužívejte krmiva s umělými barvivy, dochucovadly a nadměrným množstvím soli. Naopak pozitivní vliv na srst má kvalitní strava s obsahem vitamínů a minerálů. Velmi příznivé účinky na srst mají i oleje, ať již lososový či lněný. Těmi můžete srst svého miláčka promazávat nebo jim i přidat pár kapek do jeho krmiva. Hustá a lesklá srst na sebe pak nenechá dlouho čekat.

                               

 

 


Další články