Jak připravit svého psa na podzim

Datum:
18.9. 10:11
Autor:
Jana Klouparová

I psí imunita dostává v tomto období zabrat. Časté deště, blátivé podmínky, hromada listí, do které se může pes s radostí zavrtat, ale také zvýšené množství virů a bakterií jsou zkouškou zdraví našich psích kamarádů. Jak uchopit správnou prevenci, než abychom následně řešili zdravotní problémy?

Kvalitní strava jako základ

Stejně jako u nás, je tomu i u psů. Kvalitní strava dodá psímu tělu potřebnou dávku vitamínů, minerálů i stopových prvků. Pak je organismus schopný lépe se bránit vnějším vlivům. Začněte číst složení krmiva, které svému psovi dáváte a klidně mu na podzim dopřejte více kvalitní potravu. Granule můžete doplnit o plnohodnotné masové konzervy, ale také třeba o zeleninu. Už v základu ale zvažte, zda jsou granule, které svému psovi dáváte, opravdu kvalitní.

Psí nachlazení je běžnou záležitostí

První mrazíky, vlhké počasí a zvýšené množství virů ohrožují i vašeho psa. Zejména štěňata a starší jedinci jsou k nachlazení náchylnější. Stačí jedno promoknutí a nedostatečné vysušení a můžete začít pozorovat příznaky stejné jako u lidí, tedy kašel, rýmu, teplotu či zvýšenou únavu. V takovém případě svému psovi dopřejte klidovější režim, krátké procházky a vitamíny. Pokud by nemoc neustupovala, navštivte veterinárního lékaře a poraďte se o dalším postupu.

Klíště, kloš, blecha i Sametka podzimní

Parazité jsou aktivní i během podzimu, ne zřídka se objevují klíšťata, o nic příjemnější kloš jelení nebo blecha. Antiparazitní obojky či postřiky jsou zejména pro psy, kteří tráví čas venku, důležité. Zamezíte tak i přenosu ze psa na člověka. Obezřetní buďte i přes roztočem jménem Sametka podzimní, jehož kousnutí vyvolává silné svědění a zarudnutí daného místa. Takové kousnutí je nejčastěji na místech, kde nemá pes tolik srsti, tedy například na břiše, za ušima či mezi prsty na nohou.

Obezřetní buďte i před osinami

Osina v srsti nebo v tlapce rozhodně není nic příjemného. Jde o malá semínka trávy, která se ráda zapíchávají. Zkuste se vyhnout místům, kde je suchá tráva a také svému psovi po procházce tlapky a srst prohlédněte. Bude vám vděčný.