Jak psům čistit uši

Datum:
2.4. 20:11
Autor:
Jiřina Houžvičková

zdroj: pixabay.com/sweetlouise

Jak správně a jak často čistit psům uši? Špatné čištění může způsobit velké problémy. Na tohle si dejte pozor!

zdroj: pixabay.com/Zozz_

ČÍM ČISTIT?

Stejně jako u lidí, ani u psů se k čištění uší nemají používat vatové tyčinky. Ušní bubínek jimi nepropíchnete, ale zatlačíte ušní maz hlouběji do uší a to může psům v horším případě způsobit i zánět. Na čištění uší našich mazlíčků existují speciální ušní kapky, které můžete koupit ve zverimexu i v lékárně. Nikdy nepoužívejte borovou nebo obyčejnou vodu! Tím naopak způsobíte více škody než užitku. Pokud si váš pes uši namočí, snažte se je zlehka zevnitř otřít. 

JAK ČASTO?

I u čištění uší záleží na rase psa. Psi, kterým uši tolik nevětrají, potřebují provádět kontrolu mnohem častěji, a to především v letních dnech, abyste na případný zánět přišli včas. Uši se kontrolují alespoň 1x týdně. Jakmile pes třepe hlavou a packami se často dotýká uší, o pozornost si vyloženě říká. 

JAK ČISTIT?

Začínejte čistějším uchem, zkontrolujte množství chloupků, některá plemena vyžadují i tuto péči navíc, která jim sice není příjemná, ale bývá nezbytná. Otočte psovi hlavu na stranu, nakapejte mu do uší vodu a ustupte - pes po nakapaní bude třepat hlavou, z toho důvodu je lepší čistit uši venku, maz může nekotrolovatelně létat kolem. Stejný postup aplikujte u druhého ucha. Po čištění uši otřete buničinou nebo vatou. Pokud uši stále nejsou čisté, prověďte opakování další den. 

Zdroj: pixabay.com/Mylene2401

 

Před čištěním si vždy přečtěte návod ušní vody. Pokud budou uši po čištění zarudlé, objeví se na nich vyrážka a nebo si je pes stále tře packami, raději zajděte k veterináři, abyste se vyhnuli případným problémům.