Jak se starat o psa seniora

Datum:
24.3. 21:57
Autor:
Jiřina Houžvičková

zdroj: pixabay.com/PICNIC-Foto-Soest

Jak se starat o vašeho mazlíčka, aby tu s vámi byl co nejdéle? Začněte už od štěněte a prodlužte mu život. 

zdroj: pixabay.com/pixel2013

Psi jsou jako děti, musíte se o ně starat celý život. Vaši péči potřebují od štěněte, kdy je učíte co je dobré a co ne, až po stáří. Může se zdát, že když pes zestárne, už jen leží v pelechu a občas vstane kvůli jídlu, tam vaše práce končí. Ale záleží i na vás, jak dlouho tu s vámi váš mazlíček bude. Rozhodující faktory jsou velikost plemene, kvalitní krmení a odpovídající pohyb. 

SENIOR

Od jakého věku, můžeme o psovi říct, že je senior? U každého plemene se stáří určuje jinak. Průměrná délka života psa je 12 let, s tím, že nejdéle žijí psi ve váhové hmotnosti od 8-22kg. Také se říká, že paradoxně déle žijí kříženci, a to z toho důvodu, že tolik netrpí genetickými chorobami. 

Znaky stáří: šedivění srsti, méně aktivity, více spánku, zhoršení zraku, sluchu, obezita, potíže s chrupem a větší psi mají na staří často problémy s klouby. 

STRAVA 

Je vhodné psy krmit stravou, která je určená jejich postavě a věku. Můžete si všimnout, že dnešní trh nabízí krmivo, které je vyvinuto přesně pro danou věkovou kategorii. Kupovaná strava má výhody v přípravě a většinou obsahuje potřebné živiny. Když pes zestárne, sníží se mu pohybová aktivita, pak je potřeba snížit i kalorický příjem. Váš pes možná sní stejné množství jako dřív, ale začne to být znát na jeho postavě. Ve stáří doplňujte především vlákninu.

zdroj:pixabay.com/winterseitler

 

U starších psů je třeba i větší tolerance. Dopřejte vašemu psovi čas na odpočinek, pořádné krmivo a už od něj nečekejte větší fyzickou aktivitu. Celý život věnoval vám a teď ve stáří potřebuje vaši pomoc a respekt. Bohužel nejvíce psů, kteří končí v útulku, jsou psi senioři.