7 tipů, jak si užít léto se svým psem

Datum:
15.7. 08:02
Autor:
Kateřina Veselá

foto: pixabay.com/shamyiukuen

 

Je léto, slunce zapadá později, den je delší a vy nevíte, co podniknout se svým čtyřnohým miláčkem? Přinášíme 7 tipů na letní zábavu.

Sedíte doma, venku je teplo a pouhé venčení vám přestává stačit. Chtěli byste se svým parťákem něco zažít nebo si jen užít společný volný čas, ale na většinu sportů je moc horko. Pokud nechcete jen trávit čas u větráku nebo házet míček na psím hřišti, můžete vyzkoušet jeden z našich tipů.

Jít na túru

Vyrazit se psem na výlet je asi to nejlepší, co můžete pro sebe a psa v dlouhých pěkných dnech udělat. Výhoda letního času je, že stihnete ujít velkou vzdálenost, než se setmí. Samozřejmě pokud to zvládne vaše fyzička. Je ideální naplánovat trasu tak, aby vedla lesem, stínem a nejlépe kolem potoka či řeky, abyste se mohli kdykoli osvěžit a nemuseli s sebou nést zbytečně velké množství vody pro psa. Naštěstí je naše země vyhlášená počtem turistických cest, a především jejich značením, takže si dokonalou cestu najde každý. Při plánování túry myslete na velikost a zdatnost vašeho psa, na počasí a teplotu a nepřeceňujte své ani psí síly. Užít si den na výletě v lese, s případným smočením a následným odpočinutím si na louce, je odměnou pro vás i vašeho chlupatého parťáka.

 

foto: pixabay.com/ivandtell

 

Kempování

Nemyslíme tím jen pobyt na jednom místě a rovnou na týden, to byste si zábavy moc neužili. Ale můžete naplánovat výlet s přespáváním v různých kempech, kterých je velké množství a dá se vymyslet trasa od jednoho ke druhému. Můžete také popojíždět, ať už autem nebo veřejnou dopravou a každou noc strávit jinde. Nebo lze přespat – bivakovat – i v přírodě samotné. Jen si ověřte, jestli se nenacházíte na území národního parku nebo podobných lokalit, kde je nocování zakázáno. A podle toho, jak jste dobrodružní, můžete přespat na místech pro to určená, ve stanu, pod širákem, nebo si jednoduše najděte místo kdekoli, jako je třeba krytá zastávka autobusu nebo prostor pod rozhlednou. Dobrodružství se meze nekladou a váš psí parťák vás ochrání. Nejen, že si užijete přírody a pohybu, ale navíc vás takovéto dobrodružství velice sblíží.

 

foto: unsplash.com/Hoang M Nguyen

 

Psí party

Proč by se měli v létě pořádat setkání u grilu pouze pro lidi? Můžete grilovat s přáteli i s psími parťáky. Určitě kolem sebe máte hodně lidí se psy a pokud se s tím vaším znají a rozumí si, nečekejte na nic a sezvěte je všechny k vám na zahradu. Jídlo a pití pro lidi, pamlsky, voda a hračky pro pejsky a letní party může začít. Pokud nejste vlastníkem pozemku, můžete tento nápad vsugerovat někomu, kdo zahradu má, nebo existují místa ve veřejných parcích, kde jsou volně přístupné grily. Koneckonců, přinést si něco na zub můžete i jen na psí výběh, tam si chlupáči vyhrají dostatečně.

Fotky se psem

Fotografovat se nemusíte pouze pro vzpomínky či zachycení vtipných momentů. Můžete myslet na budoucnost, a to na zimu, a vytvořit si fotografie, na které budete v plískanicích koukat a těšit se na další teplé počasí. Můžete vymyslet spoustu zábavných snímků, převleků či absurdních situací, hodně záběrů slunce a zelené přírody. A až vám bude v deštivých a mrazivých dnech smutno a nevystrčíte paty z pelechu, letní obrázky vám přijdou vhod.

foto: pexels.com/cottonbro

 

Čas u vody

V horkých dnech je nejlepší se schladit ve vodě. Skočit si takhle do bazénu, udělat pár temp, nebo alespoň se smočit a ochladit, je na letních dnech to nejlepší. Váš pes to uvítá stejně. Je mnoho psů, kteří jsou vyloženě bazénové typy, skáčou do nich dříve než pán a plavou a plavou. Ovšem ne každý má na zahradě bazén nebo toleruje psí chlupy ve svém modrém ráji. Existuje samozřejmě přírodní koupání, ať už rybník, řeka či přehrada, kam můžete se svým parťákem zamířit. Pokud se jedná přímo o pláže, zjistěte si, kde je pes tolerován, případně najděte přímo psí pláž pro koupání. Vezměte deku, jídlo a pití a máte zábavu na celý den. Plavání je nejen skvělá zábava, je to i sport a úleva v horkých dnech. Jen nezapomeňte, že ne všichni psi mají vodu rádi, někteří jsou v ní hodiny, jiní „na dámičku“ smočí stěží kotníky. Nenuťte své miláčky plavat, pokud nechtějí, mohlo by to situaci zhoršit a váš letní den se tím zkazí.

Piknik

Vyrazte do parku nebo do lesa na piknik. Pozvěte přátele, nachystejte dobroty a s dekou v podpaží můžete vyrazit. Sednout si na zem a konzumovat jídlo můžete téměř všude. A váš chlupatý kamarád bude šťastný – jste venku, a navíc máte jídlo. Jen pozor, aby se celý piknik nezvrhl ve festival škemrání, loudění a kradení jídla a následných zažívacích potíží vašeho parťáka.

 

foto: pixabay.com/Nadine Doerlé

 

Výroba letních pamlsků

A pokud vás čas venku úplně neláká, ale přece jen nevíte, co dělat, můžete se věnovat výrobě letních pamlsků pro pejsky. Tak jako lidi mají rádi v horkých dnech zmrzlinu, můžete ochladit vašeho pejska domácími letními pamlsky. Nejlepší jsou zamražené pamlsky do kostky ledu. Pokud máte strach, že se rozmočí a nebudou dobré, do ledu stačí zamrazit oblíbená hračka vašeho mazlíčka. Pes led olíže, ochlazuje se, navíc nehrozí dehydratace, a ještě ke všemu je to zábava. Nebojte se, led není pro psa nijak nebezpečný, jen se to nesmí přehánět. Dávejte pozor na zuby a hru včas zarazte. Můžete také zkusit vyrobit psí zmrzlinu.

Ať už s pejskem vyrazíte do lesa nebo jen k bazénu, myslete na silné slunce, na časté ochlazování, na podávání dostatku tekutin a odpočívání ve stínu, a to vše nejen u vašeho psa, ale také u sebe. Když budete ohledně teploty a sluníčka opatrní, užijete si léto se vší parádou a načerpáte síly do chladných dní.