Jak na výběr ideálního psího parťáka?

Datum:
19.3. 08:52
Autor:
Jiřina Houžvičková

zdroj: pixabay.com/Adriana Morales

 

Když si pořizujete nového člena rodiny, musíte se zamyslet, zda se o něj dokážete a chcete starat po celý jeho život. Nechejte si proto dostatek času a zvažte všechna pro a proti. 

Zdroj: pixabay.com/Pexels

 

Bohužel se stále častěji stává, že si lidé pořizují psa podle toho, jaká rasa je teď v oblibě a nebo jako pouhý lákač na sociální sítě. Jakmile pejsci vyrostou, nejsou už tak oblíbení a jejich páníčci přijdou na to, že je s nimi hodě práce. Tito psi pak končí v lepším případě v útulku. Než si pořídíte psa, promyslete si základní informace. 

  1. Jak velkého psa chci/mohu mít?

Velikost psa je důležitá a určitě je potřeba se nad touto otázkou zamyslet. Bydlíte v domě nebo v bytě? Jak velký prostor pro psa máte? Uživíte velkého psa? Pohlídá mi někdo, tak velkého psa? Je potřeba si uvědomit, že větší psi potřebují více místa, aktivit a jídla. 

  1. Štěně nebo dospělý jedinec?

Samozřejmě štěňátka jsou roztomilá, dokážete se jim ale věnovat a dát jim co potřebují? Lidé vidí jen sladkou tvářičku, často už ne tu práci kolem. Štěně je první měsíce jako mimino. Potřebuje vaši přítomnost a musíte ho naučit co od něj později budete vyžadovat. Pokud se na učení a výchovu necítíte, zachraňte raději nějakého dospěléh psa z útulku. 

  1. Pes nebo fenka?

Oboje pohlaví má své plusy a mínusy. U psů máte výhodu, že si pohlaví psa můžete určit, samozřejmě je riziko, že si chvíli budete muset počkat, ale vybrat si můžete dle vašich preferencí. 

  1. Kolik času mám?

Jedna z nejdůležitějších otázek, když si pořizuji psa. Mám na něj vůbec dostatek času? Pokud už teď nestíháte a chcete si pořídit psa, jen kvůli tomu, abyste měli parťáka, když se po celém dni v práci dostanete domů, pak si raději pořiďte zvíře, které nepotřebuje tolik společnosti a péče.

  1. Pes od chovatele nebo z útulku? 

Tento bod je při rozhodování otázkou vašich priorit co se týče požadavků na zdraví a rodokmen, ale samozřejmě i otázkou peněz. Psi od chovatelů jsou většinou s průkazem původu a jejich cena je vyšší. Víte však, že kupujete zdravého jedince z řízeného chovu. Když si vezmete psa z útulku, jeho pořizovací cena je menší, vděčnost se ale nedá vyčíslit. Na druhou stranu neznáte jeho rodokmen, historii a tedy ani zdravotní stránku.

 

zdroj: pixabay.com/RebeccasPictures