Jak správně a často krmit štěně?

Datum:
12.5. 20:45
Autor:
Kateřina Lulkova

K zásadní změně došlo v rámci zavedení suchého a konzervovaného krmiva, které přineslo podstatnou změnu, ulehčení. Záleží na každém chovateli a majiteli čtyřnohého chlupáče, jakou variantu zvolí.

Je třeba mít na paměti, že pes má poměrně krátký zažívací trakt, z tohoto důvodu potrava prochází střevem rychleji. Aby mohlo dojít za tak krátkou dobu k dobrému natrávení, vstřebání stravy, je nutno dle jednotlivých složek stravy tvořit určitou skladbu a množství trávicích šťáv a bakteriální mikroflóry.

 

Základ tvoří kvalitní výživa a výběr krmení

Výživa náleží mezi jednu z nejdůležitějších věcí, do které je třeba investovat. Zde myšleno jak finance, tak též i čas nastudováním složení apod. Období, kdy štěně roste a vyvíjí se, je velmi důležité. Podstatné je uspokojení veškerých nároků rostoucího organismu.

Pokud štěně bude krmeno komerční stravou, je možné i tak přilepšit mléčnými výrobky, jako je tvaroh, sýr, bílý jogurt apod. Každé zdravé štěně je malým žroutem, pozor na to, aby nedošlo k překrmování.

Denní frekvence dávek a nastolení stravovacího režimu

Stáří štěněte a optimální četnost krmení

Od 2 do 4 měsíců – 4 – 5x denně

Od 5 do 6 měsíců – 3 – 4x denně

Od půl roku do 9 měsíců – 3x denně

Od 10 do 12 měsíců – 2x denně

Od 1 roku 1 -2x denně, záleží na majiteli

Taktéž je vhodné nastolit řád. Pokud možno zvíře krmit ve stejný čas. Krmení ponechat v misce cca 10 až 20 minut. Sice převážná většina štěňat má misku doslova vyluxovanou během chvíle. Jsou i štěňata, která o plnou misku nejeví až natolik enormní zájem, po dané době ji vezmeme a podáme až v době dalšího krmení. Mezi tím rozhodně nedáváme štěněti pamlsky apod. Je důležité nepodlehnout roztomilosti štěněte a dodržet pravidelný režim.

Krmení štěněte po příchodu do nového domova

Pokud si pořídíte štěně, je dobré pár dní zůstat u krmení, na které bylo zvíře zvyklé u chovatele. Záleží na novém majiteli, zda zůstane u daného krmení či ho změní. V takovém případě je třeba učinit postupně. Zejména v případě granulí, je třeba postupně přidávat nové granule k těm současným. Je nutné tak činit opravdu po troškách.

 

 

 

 

 

 


Další články