Jak udržet dům čistý i s domácími mazlíčky

Datum:
28.3. 13:04
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/PicsbyFran

Každý miluje své domácí mazlíčky, ovšem nepořádek, který jejich společnost doprovází už tolik ne. Kromě chlupů, prachu, různých pokladu co se jim zachytí za chlupy, mohou domů donést i různé parazity. Pak jsou tu i taková domácí zvířátka, která po domě zanechávají kaluže moči, bobky a další nepříjemná překvapení. Bohužel i tohle jsou ty radosti, která doprovází život s domácími mazlíčky. 

Rozhodně to ale není nic, co by vás mělo odradit od vlastnictví domácího mazlíčka. Existuje mnoho způsobů, jak zajistit, aby váš mazlíček i domov zůstaly svěží a čisté. 

foto: unsplash.com/Autri Taheri

UDRŽOVÁNÍ CHLUPŮ 

Ať už máte psa, kočku, králíčka, nebo jiné chlupaté zvířátko, které pouští chlupy, budou chlupy pravděpodobně váš nepřítel číslo jedna. 

SÍLA DOBRÉHO VYSAVAČE 

Nemůžete očekávat čistou podlahu, pokud nemáte schopného pomocníka. Dnešní trh nabízí vysavače, které jsou určeny právě na zvířecí chlupy. Musí mít silnější tah, dobrý filtr a nejlépe bezsáčkový. Pokud jste raději příznivcem sáčkových vysavačů, vybírejte raději s větší kapacitou, abyste neměnili sáček po jednom použití. Vybírejte vysavač, který se dostane i do nejužích zákoutí, kde mohou chlupy a další nečistoty dělat paseku. 

PRAVIDELNOST 

Je pravda, že žádné množství péče zcela nezabrání línání. Ale může to být obrovský rozdíl, který pomáhá nejen minimalizovat nepořádek, ale i udržuje srst zdravou. Existuje mnoho nástrojů navržených speciálně pro odstranění uvolněné srsti. 

ODSTRANĚNÍ NEHOD 

Každý majitel psa svého mazlíčka jako první učí nácvik toalety. Ovšem nehody se mohou stát vždycky a je z hygienických důvodů velmi důležité, odstranit je co nejdříve a důkladně. Moč domácích mazlíčků je silná a i když si možná myslíte, že se vám ji podařilo vyčistit, váš mazlíček ji tam může cítit. Pokud moč pořádně neodstraníte, hrozí, že to mazlíček bude opakovat. 

Pokud se obáváte překlednutých nehod, můžete investovat do ultrafialového světla, které zvýrazní problematické oblasti. 

Jestli je váš mazlíček náchylný k značkování, nebo nechtěnému úniku moči, je důležité to probrat s veterinářem. 

PRAVIDELNÝ ÚKLID 

Když jde o praní lůžkovin psa, je důležité dodržovat pravidelnost. Špinavý pelíšek může způsobovat páchnoucí dům, nepohodlí mazlíčka, hromadění bakterií, které dokonce mohou vést k onemocnění. Nezapomínejte také na misky a hračky, i ty mohou obsahovat choroboplodné zárodky, pokud nejsou pravidelně čištěny. 

VÝBĚR PROSTŘEDKŮ 

Vždy se ujistěte, že vámi vybrané čistící prostředky jsou bezpečné pro vašeho mazlíčka. Vyhněte se silným, žíravým produktům, jako je bělidlo a pod. Pokud máte podezření, že byl váš mazlíček otráven toxickou látkou, okamžitě kontaktujte veterináře. 

foto: unsplash.com/Robert Larsson

zdroj informací: thesprucepets.com/ GEMMA JOHNSTONE