Jak udržet krásný trávník i přesto, že máte psa

Datum:
15.6. 09:34
Autor:
Jana Klouparová

foto: Pexels / Matthias Zomer

 

Těšíte se z každého vyrostlého stébla trávy, zatímco váš pes vaše nadšení nesdílí, vesele se na trávník venčí, lítá z jednoho rohu zahrady na druhý a vy pozorujete hnědé a žluté skvrny odumřelé trávy. Jak svého psa odnaučit čůrat na trávník?

Dívat se na umírající stébla trávy i přes veškerou péči, kterou svému trávníku věnujete, může být skutečně frustrující. Pojďte se na celou věc podívat z jiného úhlu pohledu, smiřovat se s tím totiž zatím opravdu nemusíte.

Proč trávník žloutne a hnědne

Moč je přirozeně bohatá na dusík a vysoké koncentrace dusíku mohou způsobit popáleniny trávy. Proto dochází ke žloutnutí nebo hnědnutí trávníku na místech, kde se váš pes vymočil. I trávníkové hnojivo obsahuje dusík, ale v podstatně menším množství a trávníku tak přispívá svými účinky hojení. K poškození trávy mohou také napomáhat soli a další sloučeniny z moči psů. Vysoce kyselá nebo zásaditá moč může změnit pH půdy a nepříznivě ovlivnit trávník, kde váš pes močí. Někteří lidé se domnívají, že moč fen způsobuje trávníku větší potíže, než moč psů. Chemické složení moči se však u psů a fen příliš neliší. Na vině je vlastně způsob, jakým psi močí. Feny mohou způsobit větší škody na trávníku jednoduše proto, že většina z nich má tendenci se hrbit a močit na jednom místě, zatímco mnoho psů prostě zvedne nohu a "označí" vzpřímené předměty na více místech. Méně moči se tak skutečně dostane na trávník.

Jak zamezit dalšímu ničení trávníku

Existuje několik způsobů, jak zabránit hnědým nebo žlutým skvrnám na trávníků. I když tomu nemůžete stoprocentně předcházet, můžete alespoň minimalizovat škody. Naučte svého psa močit pouze v jedné oblasti své zahrady, abyste snížili zasaženou část trávníku. To můžete udělat například oplocením a vymezením prostoru k venčení. Je vhodné také zasadit na místa, kam pes rád chodí čůrat, odolné rostliny, vysoké trávy nebo například kostřavu či žito, které jsou tvrdší, než průměrná tráva a více vydrží. Naopak v oblasti, kde chcete, aby se pes venčil, mu dopřejte plochu trávníku bez dalších rostlin.

Nezapomínejte na kvalitní pitný režim vašeho psa. Jednak musí mít přes léto více vody pro plně funkční zdraví, ale zároveň voda ředí moč, takže snižuje obsah dusíku v ní a poškození trávy je pak méně. Pokud vidíte, že se váš pes vymočil na trávník, ihned to opláchněte vodou. Můžete také svého psa povzbuzovat v tom, aby čůral na vámi zvolené místo. Vyzkoušet můžete i různé přípravky, které pomáhají obnovovat trávník. Je však nezbytné zjistit, že jsou plně bezpečné pro vaše mazlíčky.

 

Udržet trávník v krásném stavu i přes to, že máte psa, je sice běh na dlouhou trať, ale určitě ne předem prohraný. Nevzdávejte to a buďte trpěliví. 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj info https://www.thesprucepets.com/dog-urine-brown-spots-on-grass-1118287