Druhy pamlsků pro psy

Datum:
14.10.2021 21:48
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Marek Szturc

Každý rád odmění svého mazlíčka něčím dobrým, ať už během výcviku, nebo jen tak. Jaké druhy pamlsků jsou pro psy? 

foto: unsplash.com/okeykat

  1. Křupavé pamlsky

Křupavé pamlsky jsou u psů velmi oblíbené. Křupající odměny psy baví a navíc jim i chutnají. Rozhodně psy nekrmte dětskými piškoty, ale vyberte odměny přímo určené pro psy.  Dnešní trh nabízí různé tvary, velikosti, barvy a příchutě. Často jsou označované jako psí sušenky, které se volně prodávají. I u těchto dobrot je vhodné kontrolovat složení. Pokud krmíte psa kvalitním krmivem, je třeba hlídat i odměny. Výběr psích sušenek závisí pouze na vás, je dobré přizpůsobit velikost odměn, velikosti vašeho psa. 

  1. Měkké pamlsky

Měkké, žvýkací odměny jsou pro psy velmi vhodné především během výcviku. Během cvičení vybírejte především odměny menších velikostí, které se rychle sní, ale psa nenasytí. I u těchto odměn je třeba koukat na složení. 

  1. Sušené pamlsky

Sušené pamlsky pro psy jsou velmi oblíbené a zároveň si je můžete vyrobit i samy doma. Těchto pamlsků se na trhu objevuje několik druhů,  od sušeného ovoce po sušené maso. Psům dávejte pouze sušené potraviny určené pouze pro psy, v těch pro lidi se může vyskytovat sůl, cukr nebo jiné ochucovadla. 

  1. Pamlsky na čištění zubů 

Skoro každý majitel psa se snaží o psa postarat v každém ohledu. Proto nesmíme zapomenout na zuby. Naštěstí dnešní trh nabízí pamlsky, které zároveň čistí zuby. Samozřejmě od nich nemůžeme čekat zázraky. Při výběru vybírejte správnou velikost a tvrdost, aby nedošlo naopak k vylomení zubů. S množstvím těchto odměn to nepřehánějte, aby jste psovi nezpůsobili zdravotní potíže. 

  1. Kosti 

Kosti a kopyta zvířat by psům obecně neměly být podávány. Mohou způsobit štěpení nebo lámání zubů a také perforaci nebo zablokování trávicího traktu. Kosti a kopyta mohou být velmi škodlivé pro všechny druhy psů, ale nejnebezpečnější jsou vařené kosti a všechny druhy drůbežích kostí (vařené nebo syrové). 

  1. Kůže 

Syrová kůže se obecně nedoporučuje pro psy, pokud není speciálně upravená pro stravitelnost. Zkuste místo toho krmit „kostmi“ na bázi kukuřičného škrobu nebo zubními žvýkačkami. 

  1. Prasečí uši 

Vyrobené z uší prasat, jsou to lahodné, ale tučné pochoutky pro vašeho psa. Mohou být také zpracovány chemikáliemi, které lze považovat za nebezpečné. Je třeba se vyvarovat prasečím uším u psů s rizikem obezity. 

  1. Potraviny pro lidi

Psy není vhodné krmit zbytky od stolu. Věříme, že psovi by to udělalo radost, ale jeho žaludku ne. Jsou ovšem potraviny, které mohou být pro psy prospěšné. Například ovoce a zelenina. Nikdy psovi nedávejte potraviny, které jsou smažené, nebo kořeněné. Nikdy nedávejte svému psovi hrozny, rozinky nebo cibuli, protože to jsou jedovaté potraviny 

  1. Speciální dietní pamlsky

Pamlsky pro psy se speciální dietou. Tyto pamlsky pravděpodobně doporučí veterinář, nebo si  také můžete vyrobit domácí psí pamlsky s povolenými přísadami. 

foto: unsplash.com/Gabriel Forsberg