Japonský stylový vlak Shinkansen přišel se speciálním kupé pro psy

Datum:
25.5.2022 08:28
Autor:
Jana Klouparová

foto: s laskavým svolením agentury AFP

 

Svobodně cestovat hromadnou dopravou není v Japonsku pro domácí mazlíčky tak snadné jako u nás. Zejména pokud se jedná o ikonický japonský vlak Shinkansen, ve kterém mohou psi cestovat jedině v převozních klecích.

V sobotu však vyrazilo 21 šťastných chlupáčů ve speciálním kupé naprosto na volno. Zkušební provoz Japonských drah v rámci vysokorychlostních vlaků, které jezdí napříč celou zemí, vychází z poptávky majitelů po snadnějším cestování s domácími mazlíčky. V Japonsku jsou psi velkým byznysem a majitelé by je rádi převáželi bez zbytečného stresu z převozních přepravek, což Japonské dráhy nakonec vyslyšely a pustily se do zkušebního provozu.

Sedadla potažená igelitem vyzkoušeli psi různých plemen. Do „psího“ kupé dala společnost Shinkansen několik čističek vzduchu a uvedla, že následně bude vagón řádně vyčištěn od všech stop a psích chlupů. Majitelé si tak užili cestu plnou relaxace. Průmysl, kterému v Japonsku dominují psi a kočky statistiky odhadují v roce 2022 na 1,7 bilionu jenů. Majitelé se nezdráhají kupovat svým mazlíčkům obojky pokryté diamanty nebo luxusní značkové kočárky pro psy. Ve výlohách obchodů se prohánějí chlupatá štěňata, jejichž cena se pohybuje v přepočtu v řádu deseti až statisíců korun. Nejspíš i proto mnozí majitelé považují převážení zvířat v malých přenosných klecích za nevhodné.

Vlaky Shinkansen, která mají nejvyšší rychlost 320 km/h, jsou známé nejen svou dokonalou čistotou, ale právě také rychlostí a efektivností. Vlaková společnost uvedla, že v budoucnu hodlá organizovat více jízd nakloněných domácím mazlíčkům.

 

zdroj info: agentura AFP Yoko Okubo