Jedinečná a málo známá plemena

Datum:
29.10.2021 20:40
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/HellViolet

Jsou plemena, která nepatří zrovna mezi nejpopulárnější. I když mohou být skvělými společníky, mají vlastnosti, které lidi odrazují. Může za tím být vzhled, velikost, nebo náročná údržba. 

KANAÁNSKÝ PES

Jeho původ sahá až do starověkého Izraele. Kanaánští psi hlídali majetek a dobytek. Jsou to chytří psi, kteří se skvěle hodí do aktivní rodiny. Mohou být ovšem nedůvěřiví k cizím lidem, proto je potřeba nepodcenit socializaci. 

KOMONDOR 

Velký pes se srstí připomínající vzhled mopu. Plemeno původem pochází z Maďarska, kde hlídal ovce. Potřebuje pořádný výcvik, proto není vhodné pro pejskaře začátečníka. Komondor umí být velmi tvrdohlavý. 

LVÍČEK 

I přes to, že je lvíček láskyplný, není to zrovna nejběžnější plemeno. Jeho původ není zcela jasný, ale zdá se, že je evropského původu. Mezi pravděpodobné předky patří Maltézáčci a Bišonci. Lvíček má srst, která neustále roste a potřebuje pravidelnou péči. Kartáčování je na denním pořádku. 

foto: pixabay.com/chili71

NORSKÝ LUNDEHUND / NORSKÝ PTAČÍ PES

Toto vzácné Norské plemeno bylo vyvinuto k lovu papuchalků. Lundehund je věrný a citlivý, vytváří si velmi silné pouto se svou rodinou. Díky svým flexibilním končetinám a extra prstům byl schopen procházet skalnatými útesy. Je uznaný Mezinárodní kynologickou federací, která jej řadí do skupiny špiců a primitivních plemen. 

OTTERHOUND / VYDRAŘ 

Jak už je patrné z jeho jména, kdysi býval používán k lovu vyder ve středověké Anglii. Díky plovací bláně a nepromokavé srsti je skvělý plavec. Je vhodný pro aktivní rodiny, které budou mít čas na jeho výcvik. 

FARAONSKÝ CHRT

 Tito atletičtí a nezávislí psi pochází původně ze starověkého Egypta. Nejlépe se jim žije v aktivní domácnosti, která má čas na výcvik a socializaci. Mohou být nedůvěřivý k cizím lidem, ale ke své rodině jsou loajální. 

foto: pixabay.com/TretyakovaNastya

PULI 

Maďarské plemeno se srstí podobnou jako komondor. I přes svoji srst je toto plemeno velmi hbité. Je věrný společník a skvělý pastevecký pes. Udržování jeho srsti je časově velmi náročné.