Jorkšírský teriér - malé plemeno s ochranitelskými sklony

Datum:
12.11.2021 21:37
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto:unsplash.com/Madeline

Tento malý teriér patří mezi nejoblíbenější psí plemena na světě. Jorkšír bývá velmi hlasitý a ochranitelský. I přes svou malou velikost je vynikající hlídač. Je velmi společenský a přítulný ke svým blízkým. 

foto: unsplash.com/Fernanda Nuso

HISTORIE 

Historie jorkšírů sahá až do poloviny 19. století. Byli vyšlechtěni v Anglii k hubení hlodavců. Jejich popularita vzrostla v 70. letech 19. století ve Spojených státech. Americký Kennel Club poprvé zaznamenal tuto rasu v roce 1885. 

POPIS PLEMENE

Ačkoliv se může Jorkšír zdát jako pes do kabelky, je to hlasitý a tvrdohlavý teriér. Výcvik a socializace jsou pro ně velmi důležité, pomohou zabránit tomu, aby se velká osobnost v malém těle vymkla kontrole. Správný výcvik usnadňuje manipulaci se psem na místech jako je veterinární ordinace. Jorkšíři nejsou úplně vhodné plemeno k malým dětem. Problém je v hrubém zacházení dětí a v reakci psa při provokaci. 

Tito malý dominantní psi rádi vyzývají větší psy, což je může vystavit nebezpečí. Také jim nesvědčí pobyt v domácnosti, kde jsou celý den sami. Potřebují hodně pozornosti a nejlépe se jim daří v blízkosti své rodiny. V opačném případě se u nich může projevit separační úzkost. 

U těchto psů nedávejte na první dojem, nejsou to žádní gaučoví povaleči. Potřebují pravidelný pohyb, aby byli spokojení a zdraví.

SRST

Jejich srst není příliš vhodná pro extrémní teploty. Nevyhovuje jim přílišné teplo ani zima. V chladnějších dnech jim raději oblékněte obleček a v teplých je vemte ven až v chladnější části dne. Jorkšíři mají hedvábnou, neustále rostoucí srst, kterou je třeba pravidelně kartáčovat. Většina majitelů těchto psů se ovšem rozhodne pro kratší sestřih, pro pohodlí jejich, ale i psa. Díky své srsti se řadí mezi hypoalergenní plemena. 

foto: unsplash.com/Timo Hardt

KRMENÍ 

Díky své velikosti není krmení jorkšíra tolik finančně náročné. Vyvarujte se krmení od stolu, jorkšíři často trpí zažívacími potížemi jako je zvracení a průjem. Také velké a časté porce nejsou u tohoto teriéra vhodné, mohou mu způsobit nadváhu. To předurčuje psa ke kratší délce života a dalším zdravotním problémům. Vždy je nejlepší řešit stravu psa s veterinářem, aby jste doplnili všechny potřebné živiny. 

zdroj informací: thesprucepets.com/ JENNA STREGOWSKI