Každý pes jde „rozkousat", ale opravdu zapáleného psa poznáte hned, říká Vojtěch Radkovič Kouřil, který se obranám věnuje 20 let

Datum:
12.5.2022 12:31
Autor:
Jana Klouparová

foto: se svolením Vojtěch Radkovič Kouřil

 

S různými psy nejenom v rámci obran pracuje Vojta nespočet let. Zhruba stejně dlouho to je i od té chvíle, kdy založil jedinou oficiální Záchrannou stanici pro československé vlčáky. Dnes jsme se s ním bavili ale hlavně na téma psů a obran.

Vojtěch Radkovič Kouřil měl ke psům vždy blízko. Jeho oblíbené plemeno je československý vlčák a v rámci bonitací stál mnohokrát figurantem. Díky Záchranné stanici pro československé vlčáky v Adamově u Brna, kterou zaožil a vede se svou manželkou Soňou, poskytuje v rámci některých dnů upevnění výchovy psů, aby lidé se svými čtyřnohými mazlíčky předcházeli nežádoucím situacím. Nedílnou součástí výchovy je i zábava, která může probíhat například formou obran. Jak poznat, že na to má váš pes dispozice a kdy naopak z tohoto sportu vycouvat?

Vojto, kdy je ideální začít se svým psem chodit na obrany?

Od štěněte, hned jak si je přivezete domů. Štěňátko zvykáme přes hračky a rozvojem kořistnického chování. Určitě můžeme začít i s dospělejším psem. Základ je, že vše je vedeno v rámci hry.

Lze předpokládat, která plemena nebudou na obrany vhodná, nebo je to pes od psa?

K obranám mají určitě blíže pracovní plemena. Jsou to například belgičtí ovčáci malinois, kteří jsou do obran blázni. U jiných plemen je rozvoj obran pomalejší a zde záleží, jestli natrefíte na psa, který chce kousat.

Existují různé metody obran? Jakou si zvolit?

Ano, existují metody obran a také pak rozlišujeme druhy obran. Metod máte spoustu a je vždy na domluvě mezi majitelem psa a figurantem, kterou si zvolíme. Druhy obran jsou rozdělené na pracovní, které se používají ve státních složkách nebo bezpečnostních agenturách, a dále na sportovní, které můžeme vidět na zkouškách a závodech. Ty se dále rozdělují na jednotlivé typy řádů a stupňů zkoušek.

Jak poznám, že tohle není ideální aktivita pro mého psa?

Každý pes jde "rozkousat", ale opravdu zapáleného psa poznáte hned.

Řekni nám tři důvody, proč obrany se svým psem alespoň vyzkoušet.

Je to zajímavá a akční aktivita. Jinde nemůžete vidět svého psa v přirozené akci. Navíc k tomu má spoustu zážitků jak psovod tak i jeho pes.

Nastala někdy chvíle, kdy jsi se cítil v rámci obran v ohrožení?

Ano, pokud psovod nerespektuje předem dané a domluvené chování. Pak vzniká ohrožení kvůli člověku, jinak ne. Horší psi jsou spíše na převýchovu, protože pak mohou nastat situace, kdy vás pes chce opravdu sežrat.