Když se váš pes urputně drbe

Datum:
30.8.2021 21:37
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/Peggy Marco

 

Taky se váš pes někdy zastaví uprostřed vycházky a začne se drbat? A škrábe se i doma či ze spaní, při jídle, jednoduše příliš často? Zde jsou možné důvody.

Někdy je psí drbání hlučné, jindy zanechává hodně nepořádku, někdy zdržuje při venčení anebo je tak intenzivní, až to začne svědět i vás.  A někdy jsou všechny možnosti spojeny dohromady a vy, nemluvě o psu, začínáte šílet. Nezbývá vám, než začít hledat příčinu a čím dřív, tím lépe.

BLECHY

První, co každého napadne je, že ten škrábající se pes má určitě blechy. Nemusíte se pohybovat v nečistém prostředí nebo mezi toulavými psy a blechy stejně donést domů. Tito parazité se roznáší velice rychle, třeba kočkami v parku. Bleší kousnutí je velmi svědivé, asi jako pro člověka kousnutí od komára. Navíc, váš psí parťák může být na bleší kousnutí alergický, a to svědění ještě zněkolikanásobí. Blechy se nachází na celém psím těle, ale pro indikaci je nejlépe se podívat do srsti u kořene ocasu, na břichu a na tříslech. Tam jsou nejviditelnější a pokud neuvidíte zrovna blechu, stačí nalézt jejich výkaly (malé černé tečky v srsti) a máte jasno.

PROSTŘEDÍ

Svědění kůže může způsobovat také alergie na prostředí ve kterém se pes běžně nachází. Alergenů kolem nás poletuje spousta, psí srst ji zachytává a kůže je může špatně snášet. Můžou to být například pyly, spory plísní, nečistoty či roztoči. Pes se výrazněji škrábe třeba jen v nějakém ročním období, kdy kvetou nebo naopak tlí specifické rostliny, v tom případě jste narazili na psa alergika. A nemusí jít jen o škrábání, kůže může být zarudlá, dochází ke ztrátě chlupů a vzniku lysin.

ALERGIE NA JÍDLO

Silné škrabání a drbání může být způsobeno alergií na potravu. Pokud jste zrovna změnili granule nebo jste začali přidávat nějaké doplňky, máte docela jasno. Potravinová alergie se projevuje svěděním a následným vykusováním především na tlapkách, tlamě a břichu.

INFEKCE KŮŽE

Tato možnost je velice nepříjemná, a to nejen kvůli vzhledu. Nejčastěji se totiž objevují lysiny na uších, krku a kolem čumáku, doprovázeno často nepříjemným zápachem. Pes se škrábe natolik, že dochází k poranění kůže a následně ke vzniku velmi citlivých boláků. Je nutno zasáhnout rychle, aby nedošlo k trvalému poškození kůže.

NUDA ČI ZLOZVYK

Ne vždy je drbání způsobeno alergií či parazity. Tak, jako si lidé koušou z nudy, stresu či ze zvyku nehty, může stejný neduh postihnout i vašeho čtyřnohého parťáka. Pokud dochází k olizování, vykusování či škrábání, ale bez zjevných příčin, bez zarudlé kůže, a dokonce i po změně stravy, může jít pouze o problém v chování. Na jednu stranu je to úleva, na druhou stranu bude mnohem těžší problém odstranit.

LÍNÁNÍ

Velice často dochází k neškodnému škrabání v době přeměny srsti. U většiny plemen k tomu dochází dvakrát ročně, u některých jednou nebo vůbec. Když se uvolňuje srst zimní a odchází podsada, dochází k zapařování a psa to svědí. Také si drbáním od staré srsti pomáhá. Mnoho psů ovšem líná celý rok, celý život nepřetržitě, a tak škrábání vypadá jako nemoc, ovšem je to pořád jen problém staré a odumírající srsti. A nejvíce urputné je to po koupeli v rybníce. Stará srst zůstává dlouho mokrá a celé se to paří a svědí. To potom dochází i k vykusování problematických míst s přemírou srsti (většinou stehna) a u vás na podlaze to vypadá, jako když jste stahovali králíka.

Co s tím ale můžete dělat?

ZMĚNA STRAVY – pokud si myslíte, že by to mohla být alergie na jídlo, zkuste krmivo prostě vyměnit. Nemusíte hned hledat novou značku granulí, stačí třeba změnit jen příchuť. Alergie totiž může být jen na jednu složku.

ŠAMPÓNY A OLEJE – proti parazitům, ale i suché kůži či nečistotám v kožichu můžou pomoci speciální šampony určené pro psy. Jsou většinou nearomatické a hypoalergenní a mohou vyřešit váš problém jedna dvě. V chovatelských potřebách jich bývá na výběr celá řada.

ZMĚNA CHOVÁNÍ – zkuste se zamyslet, jestli věnujete svému mazlíkovi dostatek času, zábavy, pozornosti a zaneprázdnění hlavy. Pokud jde jen o nudu, je možností mnoho. Pokud jde o zlozvyk, bude cesta k odnaučení dlouhá a trnitá. Jako zbavování se každého špatného návyku.

LÉKY– jde-li o alergii na prostředí či kousnutí čímkoli, bez antihistaminik se neobejdete. Váš veterinář to s vámi jistě probere krok po kroku, ale bohužel se můžete dostat až na léky obsahující kortikoidy, což si nepřeje nikdo z nás a nebývá návratu.

VYČESÁVAT SRST – pomozte psovi zbavit se zbytečných chlupů častým vyčesáváním. Jednak se uleví vám (ubude nepořádku) a uvidíte, jak se uleví jemu.

Jistě to nejsou všechny příčiny přílišného škrabání, ale ať už budete diagnostikovat příčinu sami nebo ne, vždy zavítejte za veterinářem. Bude to rychlejší, přesnější a dost možná stejně nevyhnutelné. Včasný zákrok uleví celé rodině.