Klíště: Jak správně postupovat s vyndáním, likvidací a ošetřením

Datum:
20.5. 07:16
Autor:
Kateřina Lulkova

Byť je v zájmu každého majitele chránit svého čtyřnohého parťáka vhodnými antiparazitiky, není vyloučené, že pes nechytne klíště. Stává se. Z tohoto důvodu by i tak ze strany majitele mělo docházet k pravidelné kontrole. U psů s dlouhou srstí při běžném česání a u psů s krátkou srstí stačí pročesat prsty, kdy při nepatrném nahmatání útvaru velikosti hrášku, je třeba zpozornět. 

Místa, která jsou magnetem pro klíšťata 

V rámci prevence je třeba prohlédnout vždy celé tělo psa. Jsou však místa, která doslova přitahují tyto odpudivé a záškodné nepřátele. Klíšťata přitahují tmavší a skryté části těla, tj. prostor mezi prsty, slabiny, v ohybu nohou – v podpaží, krk. Velmi přitažlivou částí jsou uši, neboť jsou jemná, vlhká a dobře skrytá. Je třeba prohlédnout vždy důkladně uši.

Jak postupovat při odstranění klíštěte?

Je dobré zamezit kontaktu a použít latexové rukavice, rozhodně je nutné po vyndání klíštěte si pořádně umýt ruce. Dnes díky snadno dostupným a velmi efektivním pomůckám určeným speciálně na vytažení klíštěte, jde vše snáze. Díky tomu i nehrozí riziko potenciálního přetržení klíštěte a je tak možné bez problému vytáhnout klíště u neposedného či bojácného chlupáče.

Po odstranění klíštěte je třeba místo vydenzifikovat. Po odstranění se může udělat boulička nebo se projevit zarudnutím. Což by do pár týdnů mělo samo zmizet. Je však třeba místo kontrolovat, neboť pokud by se tak nestalo či by došlo k patrným změnám na kůži, je nutná návštěva veterinárního lékaře. Stejně tak i v případě projevující změny na kůži v místě, kde bylo klíště, po více jak dvou měsících, je symptomem, že se jednalo zřejmě o infikované klíště a návštěva veterináře je neodkladnou záležitostí.

Likvidace klíštěte po vytažení

Nejúčinnější a nejlepší je zabalení klíštěte do kousku papíru, papírového kapesníku apod. a zapálit. Díky tomu při zapálení se nedostanou infekční částice ven. Rovněž další možnou variantou je podržení klíštěte dlouhou pinzetou a spálení přímo nad plamenem. Avšak i zde je vhodnější klíště zabalit do kousku papíru. 

Potenciální a účinné je i vhození klíštěte do lahvičky naplněné lékárenským lihem. Tato likvidace má smysl zejména v případě, že vyndáváte více klíšťat najednou.

 

 

 


Další články