Kočka nebo pes: Kdo je chytřejší? Odpověď jsme našli v kůře mozkové

Datum:
5.10. 22:15
Autor:
Jana Klouparová

zdroj: pexels.com / Sharon McCutcheon 

 

Vědci se zaměřili na počítání neuronů v mozcích psů a koček, aby  zjistili, že jeden z nich jich má dvakrát tolik co druhý. Jedna z nejspornějších debat mezi lidmi, má svou odpověď.

Pravděpodobně také protěžujete buď jedno nebo druhé zvíře. Majitelé psů poukazují na psí kusy, které své mazlíčky dokážou naučit, zatímco milovníci koček zdůrazňují inteligenci koček, které se nenechají ovládat. Jak to ve skutečnosti je?

Ukázalo se, že psi mají v mozkových kůrách přibližně dvojnásobný počet neuronů než kočky, což naznačuje, že jsou zhruba dvakrát tak inteligentní. Na výzkumu se podílel tým vědců ze šesti různých univerzit v USA, Brazílii, Dánsku a Jižní Africe. Svou studii uvedli v časopise Frontiers in Neuroanatomy.

Proces k odhadnutí neuronů v mozku není snadný, proto necháme samotné bádání vědcům a řekneme si spíš něco o tom, k čemu neurony vlastně slouží.

„Neurony jsou základní jednotky pro zpracování informací,“ řekla Herculano-Houzel, vědkyně z výzkumného týmu. „Čím více jednotek v mozku najdete, tím je zvíře kognitivně schopnější.“

Aby se vědci dostali až k samotným neuronům, používají k tomu pouze část mozku zvanou mozková kůra, která je zvrásněnou vnější vrstvou, která sedí na ostatních částech mozku. Zatímco různé části mozku zpracovávají vnější podněty, jako je zrak a hmat, mozková kůra tyto podněty spojuje, aby mimo jiné podporovala rozhodování a řešení problémů.

 zdroj: pexels.com / Snapwire

 

„Kůra je ta část mozku, která dává možnost přemýšlet složitě a flexibilně,“ dodává Herculano-Houzel. Aby vznikla správná představa o tom, kolik neuronů mohou mít psi a kolik kočky, použili vědci ke studii tři mozky, jeden kočičí a dva psí. Nejde o převahu psů, nýbrž o fakt, že velikost plemene odpovídá i velikosti mozku, proto byl použit jeden mozek zlatého retrívra a druhý malého psa smíšeného plemene. Navzdory různé velikosti psích mozků, bylo v obou dvou nalezeno asi 500 milionů neuronů, což je dvojnásobek 250 milionů neuronů nalezených v mozku kočky. 

Na základě počtu nalezených neuronů se proto spekuluje, že psi mají zhruba stejnou inteligenci jako mývalové a lvi, zatímco domácí kočky mají inteligenci srovnatelnou s medvědy. Pro zajímavost, lidé mají zdaleka nejvyšší počet neuronů v kůře mozkové, konkrétně až 16 miliard každý z nás. Nejblíže nám pak jsou orangutani a gorily s osmi až devíti miliardami neuronů, zatímco šimpanzi jich mají šest až sedm miliard. Jedním z nejvíce inteligentních zvířat kromě primátů, které výzkumný tým sledoval, jsou sloni, kteří mají 5,6 miliardy neuronů. Podle Herculano-Houzel je však nezbytné udělat další výzkumy, protože počítání neuronů je pouze jeden způsob jak měřit inteligenci.