Královští corgi: Kolik psů má královna Alžběta II. a jak často je venčí?

Datum:
4.6. 18:37
Autor:
Jana Klouparová

foto: Getty Images

 

Psi královny Alžběty II. jsou téměř tak slavní jako samotná panovnice. Snad každý ví, jak vášnivou milovnicí zvířat královna je. Kolik psů aktuálně vlastní, jak se jmenují a jak si žijí?

Šestadevadesátiletá panovnice právě před rokem přivítala tři nové chlupaté členy rodiny plemene Pembroke Welsh Corgi, stejně jako letos v lednu doplnila smečku o dalšího člena, tentokrát to však není její oblíbení corgi. Její Veličenstvo právě dnes slaví 70 let od usednutí na trůn. Za dobu její vlády odchovala královna přes 30 psů, které upřímně zbožňovala.

KOLIK PSŮ MÁ KRÁLOVNA V ROCE 2022

V současné době má královna čtyři psy – dva corgi, jednoho dorgiho a jednoho kokršpaněla. Dorgi je kříženec mezi plemenem corgi a jezevčíkem, tedy žádné oficiální plemeno, nicméně když se královnin corgi spářil s jezevčíkem princezny Margaret, vznikl jednoduše výraz „dorgi“. Dorgi zvaný Candy je nejstarší královnin pes, respektive fenka, která je k vidění i na speciální sérii portrétů, které byly nafoceny k příležitosti 90. narozenin královny v roce 2016.

NEJMLADŠÍ ČLEN KRÁLOVSKÉHO PALÁCE

Nejmladším členem je fenka Lissy, která do paláce přišla v lednu 2022. Oproti tradicím je Lissy kokršpanělka, navíc velká šampionka, která se zúčastnila klubové výstavu kokršpanělů, kde porazila konkurenci 38 dalších psů a získala tak titul šampion.

V loňském roce byla královna obdarována také dalšími třemi psy z nichž bohužel jedno pětiměsíční štěňátko zemřelo jen tři měsíce od darování. Ferguse královně společně s druhým psem Muickem věnoval princ Andrew loni v únoru. Královnu úmrtí mladého Ferguse velmi zasáhlo. Muick se naštěstí těší pevnému zdraví a je velmi aktivním členem královské rodiny. S ohledem na smutnou událost s Fergusem se princ Andrew a jeho děti princezna Eugenie a princezna Beatrice rozhodli královnu překvapit dalším corgi společníkem, kterého ji věnovali jen o měsíc později k jejím narozeninám. Náhrada za Ferguse byla skvělou volbou a Muick má tak aktivního společníka.

PRVNÍ PES KRÁLOVNY ALŽBĚTY II.

Z předchozích psů královniny smečky můžeme jmenovat Dookie, Emmu, Susan a Linnet nebo také královninu milovanou Willow, která zemřela v dubnu 2018. Jak se jmenoval první královnin corgi? Byla to Susan, kterou královna dostala v roce 1944 jako dárek ke svým 18. narozeninám a se kterou měla také velmi silné pouto. V té době se hodně proslýchalo, že vévoda z Edinburghu neměl plemeno corgi vůbec rád, což však královně nebránilo v aktivním chovu svých oblíbených psů.

VENČÍ KRÁLOVNA SVÉ PSY?

Ano, královna své psy venčí dvakrát denně, občas v doprovodu personálu paláce. Pravidelný pohyb udržuje královnu fyzicky fit a zároveň ji pomáhá vnitřně překonat těžké chvíle, zejména smrt prince Philipa. 

zdroj info: https://www.royal.uk/

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený The Royal Family (@theroyalfamily)