Kýchání u psů

Datum:
24.4.2022 11:57
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/Yourfriend123

Kýchání u psů působí roztomile, může být způsobeno prostým lechtáním v nose nebo blížící se nemocí. Existuje mnoho důvodů, proč pes může kýchat, od zanedbatelných až po znepokojivé. 

PŘÍČINY KÝCHÁNÍ 

Občasné kýchání není obvykle problém a může být i normální. Může naznačovat mnoho různých věcí, takže je důležité věnovat pozornost kontextu. Na rozdíl od lidí je u psů kýchání i forma vyjadřování emocí.

Zde jsou možné důvody kýchání u vašeho psa: 

CIZÍ PŘEDMĚT 

I psi používají kýchání k vyčištění nosních dírek. Pro psy je neuvěřitelně snadné něco náhodně vdechnout. Stébla trávy a pyl může v čenichu pěkně poškádlit. 

ALERGIE 

Psi trápí alergie stejně jako lidé. I když psi obvykle trápí svědění kůže a ušní infekce, může se projevit i senná rýma. S tímto problémem vám pomůže veterinář, který udělá psovi testy a nasadí vhodné léky. 

HRA 

Během hry si může váš pes náhle kýchnout. Je to normální součást herního chování mezi psy a dávají tím najevo, že je pes šťastný a baví se. 

PORANĚNÍ 

Pokud váš pes kýchá krev nebo má krvavý nos, může to naznačovat poranění v nose. Může to být způsobeno cizím předmětem. 

INFEKCE 

Pes může kýchat i z důvodu, aby si uvolnil ucpaný nos. Pokud má váš pes infekci horních cest dýchacích, může mít také výtok z nosu a očí, horečku, nebo sníženou chuť k jídlu. 

LÉČBA 

Jestli je kýchání způsobené infekcí, nebo alergií je třeba léčbu řešit s veterinářem. Sdělte veterináři všechny potřebné informace, které mu poradí s diagnostikou a následnou léčbou. 

foto: pixabay.com/mirkosajkov

ZDROJ INFORMACÍ: thesprucepets.com/ KAYLA FRATT