P


P Zkratka plemene Pudl (Caniche)

 

P zuby třenové (premolares)

 

P.d.C.de Bestiar Malorský ovčák

 

P.de Past.Mallorquín Malorský ovčák

 

P1 Písmenem P se označují třeňové zuby (premoláry), další jsou P2,P3 a P4. P1 jsou velmi malé zuby, které se nacházejí za všemi špičáky. V úplném chrupu jsou tedy celkem čtyři.

 

PA Zkratka plemene Malý kontinentální španěl (Epagneul Nain Continental)

 

PAP Zkratka plemene Papillon (Papillon - Epagneul Nain Continental)

 

Par force franc.| ostantý obojek užívaný při výcviku psa.

 

Paralelní parkur Hra pro závod Agility - paralelní vylučovací závod (Knock-Out). Postaví se dva stejné parkury. Soupeří vždy dva týmy najednou. Vítěz postupuje do dalšího kola, poražený je z dalších bojů vyřazen. Posuzuje se podle Řádu agility ČR, nejdříve rozhodují trestné body za chyby a odmítnutí, potom lepší čas. (pro hodnocení je také možné použít pravidlo, že za každou chybu nebo odmítnutí se přičte 5 sekund, vítězí ten, kdo má lepší čas). Soupeře, kteří se utkají v prvním kole, určí los. Dále se vytváří "pavouk". Finále musí být pro dva účastníky.

 

Parazit Cizopasník. Dále se dělí na vnitřní(endoparazité) a vnější(ektoparazité) podle toho, kde cizopasí.

 

Parforsní výcvik Výcvik psa za použití donucovacích nebo násilných prostředků.

 

Parvoviroza virové onemocnění nebezpečné především pro štěňata

 

Pasování Jinak také tzv."mimochod". Jedná se o pohyb, kdy se končetiny na jedné straně těla pohybují současně. Tento druh pohybu je např. na výstavách nežádoucí.

 

Paspárek Jde o tzv. pátý prst na zadních tlapách psa (něco jako lidský palec), který je ale u většiny plemen zakrnělý a hned po narození se odstraňuje, aby později nechodázelo ke zraněním. Jsou však plemena jako např. briard nebo beauceron, kde jsou paspárky standardem předepsané a nejedná se pouze o plemenný znak, ale tito psi své "palce" skutečně používají.

 

PAT Zkratka plemene Patterdale terier (Patterdale Terrier)

 

PBB Zkratka plemene Plavý bretaňský basset (Basset Fauve de Bretagne)

 

PBG Zkratka plemene Malý hrubosrstý vendéeský basset (Petit Basset Griffon Vendéen)

 

PBH Zkratka plemene Plavý bretaňský honič (Griffon Fauve de Bretagne)

 

PC Zkratka plemene Kanárský podenco (Podenco Canario)

 

PDO Zkratka plemene Pikardský ohař dlouhosrstý (Epagneul Picard)

 

Pedigree průkaz původu

 

Pemmikan koncentrovaná psí strava ze sušeného masa, tuku a sušeného ovoce s dlouhou životností původně užívanou severoamerickými indiány.

 

PEN Zkratka plemene Peruánský naháč (Perro Sin Pelo del Perú)

 

Pepř a sůl Je to černostříbřité zbarvení skutečně připomínající směs pepře a soli s tmavší maskou. Vyskytuje se u všech tří velikostních rázů plemene knírač.

 

Perro de Aqua Španělský vodní pes

 

Perro Sin Pelo del Perú Peruánský naháč

 

Pesíky krycí srst

 

Petit Bleu de Gascogne Malý modrý gaskoňský honič

 

PH Zkratka plemene Phaléne (Phaléne - Epagneul Nain Continental)

 

PHO Zkratka plemene Posávský honič (Posavski Gonič)

 

PHP Zkratka plemene Pyrenejský horský pes (Chien de Montagne des Pyrénées)

 

PCH Zkratka plemene Polský chrt (Chart Polski)

 

Piccolo Levriero Italiano Italský chrtík

 

Pigment Je to barvivo nacházející se ve tkáni těla psa (srst, kůže). Sleduje se především pigmentace nosní houby, pysků, očních víček a polštářků. Žádoucí je většinou barva tmavá.

 

Pinscher Německý pinč

 

PJR Zkratka plemene Parson Russell Teriér (Parson Russell Terrier)

 

PK Zkratka plemene Pražský krysařík (Pražský krysařík)

 

Plemenitba Cílená chovatelská činnost, kdy se na základě znalostí genetiky a výsledků selekce navrhují taková partnerská spojení, která mají nejlepší předpoklady k realizaci chovatelského cíle, tj. upevňování standardních znaků příslušného plemene.

 

Plemeno Jinak také "rasa". Jedná se o podskupinu určitého druhu (v našem případě psů), která vykazuje shodné plemenné znaky - své exteriérové a povahové vlastnosti a tyto dále geneticky předává svým potomkům.

 

PM Zkratka plemene Pyrenejský mastin (Mastin de los Pirineos)

 

PO Zkratka plemene Polský ogar (Polski ogar)

 

POD Zkratka plemene Pyrenejský ovčák s dl. srstí v obličeji (Berger des Pyrénées á poil long)

 

Podkus Řezáky horní čelisti v důsledku zkrácení spodní čelisti výrazně přesahují přes řezáky spodní čelisti. Mezi čelistmi vzniká velká mezera.

 

Podložené běhy Nárt má být dlouhý, silný a postevený takřka svisle. Je-li nárt příliš podsunut, říkáme, že pes má postoj zadních končetin podsunutý, podložený.

 

Podmíněný reflex Je to taková reakce psa, která vyplývá z jeho životních zkušeností nebo z toho, co jej naučil člověk. Velmi známé v této oblasti chování jsou výzkumy ruského vědce I.P.Pavlova.

 

Podsada Je to jemná a hustá spodní srst, která slouží především jako tepelná a vodě nepropustná izolace.

 

POH Zkratka plemene Portugalský ohař (Perdiguero Portugués)

 

POI Zkratka plemene Pointer (English Pointer)

 

POK Zkratka plemene Pyrenejský ovčák s kr.srstí v obličeji (Chien de Berger des Pyrénées á face rase)

 

Polygenní Kontrolováno více než jedním genem.

 

Polymorfní Je gen, který má více než jednu alelu.

 

PON Zkratka plemene Polský ovčák nížinný (Polski Owczarek Nizinny)

 

POO Zkratka plemene Podhalaňský ovčák (Polski Owczarek Podhalanski)

 

POP Zkratka plemene Portugalský podengo (Podengo Portugues)

 

Poporodní eklampsie Nebezpečné onemocnění, které se objevuje krátce poporodu, především u fen malých plemen. Souvisí s nedostatkem minerálů (vápník, fosfor,hořčík) před krytím, v době březosti a i po porodu. První příznaky (např. lehké cvakání zubů, nervové záškuby či labilnost zádi) lze poměrně snadno přehlédnout, neboť většina fen se o štěňata dále stará. Později dochází ke zrychlení pulsu, sípavému dechu a zvýšené teplotě. Fena se chvěje a může i slinit. Je nutné ihned vyhledat veterináře, jinak dochází k ochrnutí dýchacích svalů a poté i srdečního a fena uhyne. Délka onemocnění je zcela individuální ( od několika hodin po několik dnů).

 

Poporodní fáze Je to první vývojová fáze štěněte a nastává bezprostředně po porodu (cca 2-6 hodin). Štěně se učí sát mléko, jinak pouze spí a s pomocí matky se vyprazdňuje.

 

POR Zkratka plemene Porcelaine (Porcelaine)

 

Poradce chovu Je to jeden z nejdůležitějších funkcionářů klubu, který zodpovídá za úroveň a řízení chovu v místě svého působení (oblast, okres, kraj apod.). Musí mít široké teoretické i praktické znalosti o daném plemeni a také morální předpoklady pro výkon své funkce. Komunikuje s chovateli a s majiteli psů, je jejich rádcem, navrhuje krycí psy a vystavuje krycí listy, jezdí na kontroly vrhu apod. Je potřeba si uvědomit, že tuto činnost vykonává dobrovolně ve svém volném čase a není za ni nikým placen.

 

posture postoj

 

Posunkový povel Je takový povel pro psa, kdy se při jeho udělení nevyužívá hlasu nýbrž pouze posunku (např. tlesknutí levou rukou o levé stehno znamená pro psa "k noze!"). Samozřejmě lze posunkový povel kombinovat s tím zvukovým.

 

Povel Je to příkaz pro psa ke splnění požadovaného cviku. Měl by být krátký, stručný a vždy stejný pro jeden určitý úkon vyslovený rozhodnou příkazovou intonací hlasu. Kromě zvukového povelu existuje ještě povel posunkový.

 

PP průkaz původu

 

PP Zkratka plemene Pudlpointr (Pudelpointer)

 

PPC Zkratka plemene Kanárská doga (Dogo Canario)

 

PPM Zkratka plemene Perro de Presa Mallorquin (Perro de Presa Mallorquin)

 

PPP Zkratka plemene Pekingský palácový psík (Pekingese)

 

Předkus Řezáky spodní čelisti jsou posunuty před řezáky horní čelisti a vzniká mezi nimi velká mezera.

 

Přechodná fáze Je to období okolo 3.týdne věku. Štěně se začíná zajímat o okolní svět a dění kolem sebe, navazuje první kontakty s člověkem, kolem 12.dne se otevírají oči a sluch začíná fungovat přibližně o týden později. Štěňátka se pomalu začínají pohybovat v pelíšku.

 

Přetahování o lano Dva psi se přetahují o silné, dvojitě pletené lano, dlouhé asi 1 metr. Každý pes je z bezpečnostních důvodů na svém místě upoutaný dlouhým řetězem k pevnému bodu, aby se soupeři nemohli dostat k sobě. Prohrává ten, který se dříve pustí lana.

 

Přezka Vnější pohlavní orgán feny. Jinak také vulva nebo vateň.

 

Příbuzenská plemenitba Jedná se o páření více či méně příbuzných jedinců mezi sebou. Jde o nejrizikovější metodu plemenitby a čím je příbuznost vyšší, tím spíše vede k degeneračním změnám v populaci a k nárůstu dědičných vad a onemocnění.

 

PRA Progresivní retinální atrofie. Jedná se o postupnou degeneraci sítnice oka buď s dědičným založením nebo vzniká následkem jiných např. infekčních nemocí, cukrovky apod. Jedinci s pozitivním nálezem by neměli být dále využíváni v chovu.

 

Pragobest Zatím jediná mezinárodní soutěž ve stříhání psů v ČR.

 

Proestrus Období začátku říje. Projevuje se zduřením přezky a fena začíná krvácet. Výtok má jasně červenou barvu.

 

Průkaz původu psa Jde o oficiální úřední dokument, který vydává příslušný chovatelský svaz každému čistokrevnému jedinci. Tento průkaz provází psa po celý jeho život, slouží k jeho identifikaci a obsahuje základní údaje o něm včetně čtyřgeneračního rodokmenu předků.

 

Prut ocas

 

psovina srst

 

Puberta pohlavní dospívání, od 6 až 14 měs., dle plemene, malá plemena dospívají dříve

 

Pug Mops

 

PUL Zkratka plemene Puli

 

Pulka Zimní sport ze Skandinávie. Pes v postroji táhne pulku (tj. sáňky člunkovitého tvaru - podobné dětským bobům) s povinnou zátěží a za ní jede běžkař, spojený s pulkou tažnou šňůrou. Tento tandem také vyžaduje celkovou souhru psa i lyžaře.

 

PUM Zkratka plemene Pumi (Pumi)

 

Puppy Class Třída dorostu od 6 do 9 měsíců

 

PVP Zkratka plemene Portugalský vodní pes (Cao de Aqua)

 

Pyometra Jedná se o hnisavý zánět dělohy, který se objevuje po hárání zejména u starších fen.

 

PZ Podzimní zkoušky

 

Na této stránce jste se dozvěděli, jaký je význam slova P. Je to krátké vysvětlení pojmu. Uvedené informace se snažíme ověřit z několika zdrojů. Termín P samozřejmě může mít jedno nebo několik významů, nebo - li homonym.

Kontakt - wikidog@wikidog.cz  | Webové stránky vytvořil cyNet