V


Variabilita Nejednotnost populace = široká genetická základna

 

Vateň Vnější pohlavní orgán feny. Jinak také vulva nebo přezka

 

Vegetativní fáze Je to období 1-2 týdnů věku. Štěně zatím nemá vlastní termoregulaci, ale začíná růst srst, leží v kontaktu s ostatními sourozenci a pomalu začíná lézt.

 

Veterán Pes starší 8 let.

 

Veteran Class Třída veteránů od 8 let

 

Veteranenklasse Třída veteránů od 8 let

 

VFC Zkratka plemene Velký franc.-anglický bílo-černý honič (Grand Anglo-Francais Blanc et Noir)

 

VFO Zkratka plemene Vel.franc.-anglický bílo-oranžový honič (Grand Anglo-Francais Blanc et Orange)

 

VFT Zkratka plemene Vel.francouzsko-anglický trikolor.honič (Grand Anglo-Francais Tricolore)

 

VI. Zkratka plemene Poitevin (Poitevin)

 

Vítání Vítací rituál je důležitý pro všechna sociální zvířata. Psi se vítají očicháváním čenichů a genitálií. Podřízený jedinec bude druhého olizovat okolo tlamy, sklopí uši, stáhne pysky. Nadřízený odvrátí hlavu na stranu, čímž odkryje hrdlo - přátelské gesto. Člověk, který se vítá s neznámým nebo bázlivým psem by se měl zmenšit, odvrátit hlavu i pohled, nechat psa, aby si ho sám očichal a pak ho teprve pohladit u ústních koutků a po bocích. Cizího nebo bázlivého psa nehladíme nahoře na hřbetě a na hlavě (výraz dominance) a nedíváme se mu do očí (výzva k boji). Před každou výcvikovou hodinou by psi měli mít možnost se přivítat a pohrát si.

 

Vizsla Maďarský ohař

 

VJP Zkratka plemene Velký japonský pes (Great Japanese Dog)

 

Vlčí dráp pátý prst na zadní končetině, u řady plemen nežádoucí znak

 

VMG Zkratka plemene Velký modrý gaskoňský honič (Grand Bleu de Gascogne)

 

VMO Zkratka plemene Velký münsterlandský ohař (Grosser Münsterländer Vorstehhund)

 

VO Zkratka plemene Výmarský ohař (Weimaraner)

 

VOD Zkratka plemene Výmarský ohař dlouhosrstý (Weimaraner - Langhaar)

 

Vodič pes, který vypracovává pobarvenou stopu na barvářském řemeni.

 

VOK Zkratka plemene Výmarský ohař krátkosrstý (Weimaraner - Kurzhaar)

 

Vorstehhund ohař

 

Vrh Všechna štěňata, která se narodí jedné feně při jednom porodu. V čistokrevném chovu se jednotlivé vrhy v příslušné chovatelské stanici označují vždy v rámci každého plemene vlastní abecední řadou lhostejno od kolika fen.

 

Vrozené chování Psi mají méně vrozeného chování, než se obecně předpokládá. Např. sociální chování, což je komunikace s jedinci vlastního druhu i s člověkem je výsledkem učení. Proto je nutné nechat štěně hrát si s jinými psy a poznávat různé lidi. Vrozené chování je to, čeho nebylo dosaženo učením.

 

VSL Zkratka plemene Východosibiřská lajka (Laika Vostotchno-Sibirskaia)

 

VSP Zkratka plemene Velký švýcarský salašnický pes (Grosser Schweizer Sennenhund

 

VSS Zkratka plemene Vaestgoetlandský špic (Västgötaspets)

 

Vtiskávání Je to období 4-7.týdne věku a má velký význam pro celý budoucí život psa. Absolutně nutný je pozitivní kontakt s lidmi, a to i cizími a dále získávání zkušeností v různých situacích ještě u chovatele (např. jízda autem). Štěňátka jsou již velmi živá, hravá a zvědavá, bojují spolu o kořist, začínají přijímat sami potravu, snaží se napodobovat matku, učí se řádu ve smečce a vytvářejí se základní hygienické návyky.

 

Vulva Vnější pohlavní orgán feny. Jinak také přezka nebo vateň.

 

VVH Zkratka plemene Velký vendéeský hrubosrstý honič (Grand Griffon Vendéen)

 

Výstavní katalog Je to seznam (většinou kniha) všech přihlášených psů a fen s uvedením veškerých základních informací o nich (jméno, chov. stanice, rodiče, datum narození atd.)na příslušnou výstavu. Psi jsou rozděleni podle jednotlivých plemen, dále podle pohlaví,, věku či již dosažených a doložených úspěchů (tituly, zkoušky)do příslušných tříd. V katalogu se rovněž uvádějí všechny vypsané soutěže (např. mladý vystavovatel),tituly a známky, které lze získat, seznam rozhodčích a organizátorů a na konci je uveden abecední seznam všech vystavovatelů včetně jejich adres.

 

VZ1 vytrvalostní zkouška 1.stupně. (20 km vyznačené trasy překonává psovod na kole se dvěma přestávkami v limitu 120 minut)

 

VZ2 vytrvalostní zkouška 2.stupně. (20 km vyznačené trasy překonává psovod 10 km na kole + 10 km klusem se dvěma nepovinnými přestávkami v limitu 120 minut)

 

VZ3 vytrvalostní zkouška 3.stupně. (20 km vyznačené trasy se překonává 10 km na kole + 10 km klusem + 1 km plavání v časovém limitu 150 minut - stanovuje se celkové pořadí)

 

Na této stránce jste se dozvěděli, jaký je význam slova V. Je to krátké vysvětlení pojmu. Uvedené informace se snažíme ověřit z několika zdrojů. Termín V samozřejmě může mít jedno nebo několik významů, nebo - li homonym.

Kontakt - wikidog@wikidog.cz  | Webové stránky vytvořil cyNet