Labrador, kde jsou jeho začátky?

Datum:
6.1. 23:27
Autor:
Robert Panocha

Labradorský retrívr: Kde jsou jeho začátky?

Dále je labradorský retrívr pravou rukou handicapovaných jedinců. Plemeno se pyšní perfektním čichem a láskou k vodě. Slouží také jako výborný stopař, dokáže najít drogy i zachránit topícího se člověka.

Labradorský retrívr (zkráceně labrador) pochází z Newfoundlandu, přičemž angličtí lovci si ho převezli do Velké Británie, kde si ho vyšlechtili.

Jakou historii má plemeno labradorský retrívr?

Předkem labradorského retrívra je podle všeho novofundlandský pes. Ovšem název „retrívr“ vznikl mnohem dříve, než se vůbec objevilo plemeno labradorský retrívr. Zmíněným termínem byli označováni všichni lovečtí psi. V osmnáctém století se labradorští retrívři stali neocenitelnými pomocníky rybářů, protože dokázali snadněji vytáhnout rybářské sítě z vody. Původně existoval pouze černý pes, až na konci devatenáctého století byl vyšlechtěn žlutý labradorský retrívr. Do našich končin se plemeno dostalo okolo roku 1971. Překvapivé je, že nejhojnější zastoupení má plemeno v Izraeli, kde je velice oblíbené.

Jak labradorský retrívr vypadá?

Pokud jde o fenku, ta bývá vysoká 54 až 56 centimetrů. Pes je o něco málo vyšší, a to kolo 56 až 57 centimetry. Průměrně pes váží 25 až 34 kilogramů, ovšem plemeno má sklony k nadváze a obezitě, a proto je nezbytné, abyste byli důslední ve stravování. Mnohdy si lidé labradora pletou se zlatým retrívrem anebo plemenem Chesapeake Bay retrívr.

                                  

V současné době se dá labradorský retrívr sehnat ve třech barvách, a to žluté, černé a čokoládové. Poslední zmíněný odstín srsti není v České republice příliš rozšířený. Všechny tři druhy labradora mají hnědé oči, svislé uši a krátkou lesklou srst. Labradorský retrívr miluje dlouhé procházky, a proto mu dopřejte aktivitu, kterou potřebuje, aby nezlenivěl a neztloustl.

Labradorského retrívra si oblíbily i mnohé osobnosti jako Bill Clinton, Kevin Costner, Mary Kate Olsen, Steve Martin, princ Charles či Sandra Bullock.

                                      


Další články