Labradoři, původně šlechtěni k lovu, ale dnes slouží i jako asistenční psi

Datum:
18.12.2021 13:41
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/jklugiewicz

Labradoři patří mezi nejoblíbenější psí plemena. Jsou to střední až velcí psi s robustní, atletickou postavou. Jsou známí pro svou inteligenci, jemný charakter a dobrý temperament. Byli vyšlechtěni jako lovečtí psi, ale jsou to především úžasní společníci. Kromě sportovních schopností jsou i skvělými služebními psy. Často jsou cvičeni, aby se stali vodícími psy pro nevidomé, asistenčními psy pro handicapované a terapeutickými psy. Také jsou využívání pro detekci drog a výbušnin u ozbrojených složek.

HISTORIE

Labradorští retrívři, navzdory svému jménu, ve skutečnosti pocházejí z Newfoundlandu. Plemeno bylo vyšlechtěno  z vodního psa, což je kombinace novofundlandských psů a malých vodních psů. Na počátku 19. století se o toto plemeno začal zajímat vévoda z Malmesbury a přivedl je do Anglie, aby sloužili při lovu a k aportování vodního ptactva. 

foto: pixabay.com/AnnaD

PÉČE

Mají hladkou, voděodolnou srst a ocas podobný vydře, což z nich dělá vynikající vodní psy. Vzhledem k srsti plemene, je potřeba o něco víc než jen základní péče. Srst je nenáročná na péči, protože se většiny nečistot přirozeně zbavuje, takže svého psa po procházce nemusíte čistit. Pravidelným kartáčováním odstraníte uvolněné chlupy. Ale i tak bude vaše oblečení a domov plný chlupů. Každé dva měsíce je třeba pravidelně koupat. Pokud má váš pes dostatek pohybu, může si přirozeně zkrátit drápky. Pokud uslyšíte cvakání na podlaze, určitě jim drápky přistřihněte. Dentální hygiena  je důležitá pro zdraví a dlouhověkost. Také pravidelně kontrolujte uši, zda nevykazují známky infekce, které jsou běžné u psů, kteří si namočí uši při plavání. Labrador se nejlépe hodí do domácnosti, kde bude mít dostatek pohybu, pozornosti a výcviku. Jsou energeticky náročn9 a nejsou vhodní pro bydlení v bytě. Potřebuje pravidelné procházky. Pokud máte oplocený dvůr, dejte pozor, tato plemena jsou mistři útěkáři. I proto je důležité, aby byl pes čipovaný a měl známku neustále na obojku. Může se u nich projevit špatné chování, pokud nemají dostatek pohybu a pozornosti. Milují aportování a rádi si nosí různé věci v tlamě. Jsou výbornými rodinnými psy a dobře si rozumí s dětmi. Je o nich známo, že jsou loajální, milující a aktivní. Malé děti by však nikdy neměli zůstat se psem osamotě. 

zdroj informací: thesprucepets.com/ JENNA STREGOWSKI 

foto: pixabay.com/Alexas_Fotos