Ledvinová onemocnění psů

Datum:
5.10.2018 09:39
Autor:
Josef Panocha
Kategorie:
Péče o zdraví,

Čím dříve se přijde na onemocnění ledvin, tím větší bývá pro psa naděje na vyléčení. Příčiny ledvinových onemocnění mohou být různé: 

  1. Na poškození ledvin se může podepsat i dříve prodělaná, slabá infekce, která zanechá jizvy na ledvinové tkáni.
  2. K poškození ledvin může dojít v důsledku podávání nevhodných léků.
  3. Ledviny mohou poškodit určité jedy anebo  konzumace vysoce proteinové potravy.
  4. Za příčinou onemocnění ledvin se mohou skrývat nádory na ledvinách.  
  5. Zhoršená funkce ledvin je bývá spojena s projevy stárnutí. Klinické příznaky se bohužel objevují až v době kdy jsou ledviny poškozeny z více než dvou třetin. 

 

foto:Twitter.com

Chronické onemocnění ledvin 

 Prvním nejčastějším příznakem onemocnění je potřeba zvýšeného pití a močení. Při zhoršení stavu pes odmítá přijímat potravu, může zvracet nebo dostat průjem, a začne ubývat na váze. Poškozené ledviny vylučují velké množství vápníku a zdržují fosfor, což vede k oslabení kostí. Neotálejte vyhledat veterinárního lékaře! 

Pokud ledviny nefungují normálně, lze krevními testy  zjistit pro léčbu důležité informace, o odpadních látkách hromaděných v krvi. Množství moči a kreatinu. Testy moče mohou odhalit, že před ledviny tělo přichází o nadměrné množství proteinu. 

Potrava při onemocnění ledvin

Nejdůležitějším zdravotním opatřením při onemocnění ledvin je lékařem určená dieta.Výrobci krmiv pamatují i na psy s onemocněním ledvin a nabízejí speciální potravu s vyváženým množstvím potřebných živin. Po konzultaci se zvěrolékařem může být vhodně upraven i jídelníček psa krmeného doma připravovanou potravou. 

Změna stravy může zlepšit stav anebo zpomalit jeho zhoršování.

 


Další články