Lidské potraviny, které jsou pro psy toxické

Datum:
27.3. 14:01
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Ayla Verschuerenová

Pro každého starostlivého majitele psa, je důležité vědět, jaké potraviny mohou psovi ublížit. Většina psů miluje jídlo a zvláště to lidské, mu přijde neodolatelné. Odborníci na psy již léta odrazují od krmení psů zbytky ze stolu. Hrozí totiž otrava, nemoc, obezita a obecně špatné zdraví. 

Je dobré vědět, jakým potravinám se vyhnout, abyste zabránili otravě a udrželi svého psa zdravého. Pokud máte podezření, že váš pes požil toxické krmivo, okamžitě kontaktujte veterináře. 

foto: unsplash.com/Camylla Battaniová

HROZNOVÉ VÍNO A ROZINKY 

Hroznové víno a rozinky mohou způsobit nevratné poškození ledvin s možným následkem smrti. Požití pouhých čtyř až pěti hroznů, nebo rozinek, může být pro 20 kilového psa jedovaté, ačkoliv přesná toxická dávka není stanovena. Citlivost závisí na konkrétním psovi. Mezi příznaky toxicity patří zvracení, ztráta chuti k jídlu, průjem, bolest bricha, snížena tvorba moči, slabost a opilá chůze. 

CIBULE 

Cibule může způsobit formu hemolytické anémie - což je stav, který způsobuje destrukci červených krvinek. Následovat může poškození ledvin. Není jasné, jaké množství je jedovaté, ale otravu může způsobit jakákoliv forma cibule. Mezi příznaky patří bledé dásně, rychlý tep, slabost a letargie. 

ČOKOLÁDA 

Čokoláda je pravděpodobně nejznámější toxickou potravinou pro psy. Obsahuje látku zvanou theobromin, která může nepříznivě ovlivnit srdce, plíce, ledviny a centrální nervový systém. Kofein v čokoládě může mít také toxické účinky. Čím větší je obsah kakaa v čokoládě, tím menší dávka stačí k otravě. Mezi příznaky otravy patří hyperaktivita, třes, záchvaty, zvracení, průjem, opilá chůze a koma. 

KOFEIN 

Kofein je velmi podobný toxické látce v čokoládě. Může poškodit srdce, plíce, ledviny a centrální nervový systém. Příznaky obvykle začínají neklidem, hyperaktivitou a zvracením. Může následovat lapání po dechu, slabost, opilá chůze a křeče. 

MAKADAMOVÉ OŘECHY 

Makadamové ořechy nejsou považované za smrtelné, ale mohou způsobit, že váš pes prodělá vážné onemocnění. Požití jen hrsti ořechů může způsobit nepříznivé účinky u každého psa. Mezi příznaky patří zvýšená srdeční frekvence, teplota, slabost, deprese, svalová ztuhlost, třes a zvracení. 

Mezi další toxické lidské potraviny pro psy patří xylitol (sladidlo), alkohol, kvasnicové těsto, ovocné pecky, shnilé a plesnivé potraviny. 

zdroj informací: thesprucepets.com/ JENNA STREGOWSKI