Malá hypoalergenní plemena. Jaká jsou a co od nich očekávat?

Datum:
22.10.2021 20:31
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/Dan-Kra

Máte alergii na psy, ale jejich společnost je ve vašem životě důležitá? Tady jsou hypoalergenní plemena, která jsou vhodná. Je ovšem důležité pochopit, co od hypoalergenního plene očekávat a co naopak ne. 

VÝZNAM SLOVA HYPOALERGENNÍ

Lidé, kteří trpí alergií na psy, reagují na bílkoviny nacházející se v psí srsti. Každé plemeno vytváří různé množství srsti. To se liší podle velikosti a druhu plemene. Může se zdát, že termín hypoalergenní označuje psa, který nevyvolá alergickou reakci. Ovšem hypoalergenní pes je ten, který má méně srsti, a proto je méně pravděpodobné, že alergickou reakci způsobí. Tato plemena vyžadují pravidelnou péči a důsledné česání.  Je důležité si uvědomit, že vám žádné plemeno nezaručí, že alergická reakce nenastane. Lidé se silnou alergií nemusí tolerovat žádného psa. Pokud trpíte alergií a plánujete si psa pořídit, stravte raději nějaký čas s dospělými psy vybraného plemene. 

HAVANSKÝ PSÍK 

Havanský psík všechny zaujme svým hedvábným kabátkem. Jsou inteligentní, energičtí a hraví. Toto plemeno dobře vychází s lidmi všech věkových kategorií, rád zkoumá a poznává nové přátele. Jeho dlouhá srst vyžaduje každodenní kartáčování, ale pro vaše i jeho pohodlí můžete nechat srst zkrátit. 

foto: pixabay.com/buchsammy

SHIH-TZU

Shih-tzu potřebuje častou úpravu srsti a pokud je delší tak i každodenní kartáčování.Toto plemeno má dlouhou, dvojitou srst, takže je vhodné spíše pro lidi s mírnými alergiemi. Pokud se rozhodnete pro toto plemeno, budete mít rozkošného, charismatického a hravého parťáka. 

JORKŠÍRSKÝ TERIÉR

Ačkoliv byli dříve využívání k hubení krys, dnes je najdete především na klíně v teple domova. Štěňata jsou po narození černá s pálením, ale postupem času blednou. Měkká, hedvábná srst vyžaduje pravidelné kartáčování. 

foto: unsplash.com/Timo Hardt

BEDLINGTONSKÝ TERIÉR

Bedlingtonský teriér vypadá jako plaché a rozmazlované stvoření. Ovšem původně byli využíváni k hubení krys a jiné problematické havěti. O jejich srst připomínající ovečku, je třeba profesionálně pečovat. Jsou něžní a milující společníci. 

OPIČÍ PINČ

Malé, ale odvážné plemeno. Dříve měl za úkol lovit a zabíjet krysy. Pokud si vás nezíská svým vzhledem, tak vás pobaví jeho komická osobnost. 

foto:unsplash.com/Abbie Love

 

zdroj informací: thesprucepets.com/JackieBrown