Množirna psů. Stále diskutované téma

Datum:
6.1. 23:27
Autor:
Robert Panocha

Mluví o nich v rádiu, televizi, píší o nich novináři. Řeč je o množírnách psů, jejichž majitelé se obohacují na úkor zdraví i životů zvířat. Pokud tedy plánujete pořízení štěněte, dejte si pozor, abyste nějakou množírnu nechtíc nepodpořili. Množitelům totiž nejde o psy ani patřičnou péči o ně, kříží je navzájem a nezaleknou se ani daňových úniků při prodeji. Drží zvířata výhradně pro vlastní finanční obohacení.

Majitelé množíren lžou do očí

Jak ale takovou množírnu poznat? V prvé řadě začněte štěně hledat přímo v chovatelských stanicích, nikoli v pochybných inzerátech, kde za psa zaplatíte až čtyřikrát nižší sumu.
 Množirna psů. Stále diskutované téma

Pokud máte svého favorita mezi plemeny, chtějte od chovatele vidět rodiče štěněte. Ideálně se na místo zajeďte podívat, ať víte, v jakém prostředí váš budoucí chlupatý společník vyrůstá. Od prodávajícího požadujte kupní smlouvu, doklad totožnosti, nechte si ukázat živnostenský list, který ho opravňuje prodávat zvířata. Při předání psího miláčka byste měli dostat do rukou předávací protokol a očkovací průkaz se všemi záznamy o očkování a odčervení s razítky veterináře.

Na jaké věty si dát pozor

„Toto štěně nedostalo PP, protože je příliš malé, má odlišné zbarvení, předkus apod. K psovi nejsou papíry, protože jeho rodiče nejezdili na výstavy. Fenu nám omylem nakryl sousedovic pes. Štěně uvidíte až při odběru. Štěňátko vám přivezeme až domů nebo přiblížíme k místu bydliště.“

Na předešlé věty si dejte velký pozor, prodejci z množíren je používají velmi často. A ve všech případech jde o nesmysly. Máte právo vidět štěně ještě v den narození.

Stát už nevnímá zvířata jako věci

Psi a ostatní zvířata jsou živí tvorové. Konečně! V minulosti to tak nebylo, zákon k nim přihlížel jako k neživým věcem. Přesto případů jejich týrání či množení neubylo. Více než 5600 lidí se podepsalo pod petici, jíž vyzvali vládu ke schválení přísnějších trestů za ubližování zvířatům. To se, jak se zdá, podařilo. Přísnější tresty za týrání zvířat podpořilo 80 % poslanců ze 7 poslaneckých klubů. Na paškál si ve Sněmovně vzali i množírny, jejichž provozovatelům bude nyní hrozit až 8 let za mřížemi.


Další články