Množírny - Jak poznat, odkud štěňátko pochází?

Datum:
7.3. 10:24
Autor:
Jiřina Houžvičková

zdroj:pixabay.com/Free-Photos

 

Plánujete svojí rodinu rozšířit o čtyřnohého člena, ale bojíte se, že si vyberete pejska z množírny? Dáme vám pár tipů, jak takový inzerát poznat. 

Zdroj: pixabay.com/minka2507

 

Projíždíte inzeráty a přemýšlíte, který bude zrovna pro vaši rodinu ten pravý? Nekoukejte pouze na to, jak se vám pes líbí, ale i na to, odkud pochází. Už podle inzerátu můžete poznat, že tady něco nehraje. 

PŘEDÁNÍ ŠTĚNĚTE 

Nabízí inzerující dovoz štěněte kamkoliv si budete přát? Už to začíná být podezřelé, když je někdo ochoten dovést štěně jen tak, několik desítek kilometrů. Samozřejmě se snaží zamezit tomu, abyste viděli v jakých podmínkách se štěně narodilo. Nevěřte tomu, co vidíte na fotografiích, chtějte místo původu vašeho pejska vidět. 

ČISTOKREVNÉ ŠTĚNĚ BEZ PP

Pes, který je bez papírů, nemůže být čistokrevný. Jakmile není znám jeho rodokmen, nemůžete si být jisti původem. Množitelé obratem z rukávu vysypou hned několik důvodů, proč jejich štěňtata nemají průkaz původu, nenechejte se ale udolat.

BRZKÝ ODBĚR ŠTĚNĚTE

Ze zákona je nařízený odběr štěněte nejdřív osm týdnů od narození. Lidé z množíren dávají pejsky dřív, protože jsou roztomilejší a chtějí se jich co nejdřív zbavit. 

ORIGINÁLNÍ BARVA SRSTI 

Čistokrevní psi mají barvu srsti danou, ovšem v množírnách najdete často "speciální" zbarvení. Nenechejte si namluvit, že jiná barva než je ve standardu plemene, je v pořádku.

zdroj: pixabay.com/Pexels

 

Pejska si pořizujte vždy z ověřených chovatelských stanic nebo zachraňte nějakého z útulku. Pes s průkazem původu pochází z plemene, jehož zdraví, exteriér i povaha jsou klubem chovatelů směřovány ve smyslu maximálního zdraví. Koupí psa s papíry nekupujete jenom psa na výstavy nebo chov, ale také s jistotou zdravého jedince.