Mohou psi cítit naše emoce? Studie ukazuje, že ano

Datum:
30.9. 21:02
Autor:
Jana Klouparová

zdroj: pexels.com/Kaboompics

 

Obyčejné zívnutí u psů může naznačit mnohem více, než si myslíme. Pokud jste se tedy domnívali, že váš psí mazlíček vnímá, co cítíte, máte pravdu.

Teresa Romero z Tokijské univerzity vedla studii, která se zaměřila na citové propojení psů s lidmi. Již dříve vědci studovali zívání psů v reakci na zívnutí člověka, nebylo však úplně zřejmé, zda jde o formu empatie nebo mírný stres, protože právě zívání u psů může být způsobeno také úzkostí.

Romero se zaměřila na experiment, ve kterém sledovala 25 psů a jejich majitelů, kteří předstírali, že zívají. U psů byl sledován mimo jiné srdeční rytmus, aby mohlo být vyloučeno spojení s úzkostí, což vyloučili v rámci studie zveřejněné 7. srpna v časopise PloS ONE.

zdroj: pexels.com/Isaac Tyalor

 

Psi ve studii zívali podstatně méně, pokud jejich majitel zívnutí pouze předstíral. Zatímco u skutečného zívnutí reagovali podstatně více, což ve výsledku dokazuje, že zívání je skutečně nakažlivé. Dřívější studie ukázaly, že nakažlivé je zívání nejenom u lidí, ale také u šimpanzů, paviánů a nyní i u psů.

Podobná studie uskutečněná v loňském roce ukázala, že lidé zívají více v reakci na zívnutí osoby, na které jim hodně záleží. Což vlastně prokazuje určitou formu empatie, když s danou osobou zažívají jeho pocity stresu, úzkosti, nudy nebo únavy, které se za obyčejným zívnutím skrývají.

„Tato studie opět ukazuje, že psi jsou schopni empatických schopností vůči lidem,“ řekla Romero.