Mopsík - malý pes s velkou osobností

Datum:
7.1. 13:48
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/Seaq68

Mopsík je okouzlující, dobromyslný a hravý pes s vrásčitou hlavou a krátkým nosem. I když je to malý pes, má velkou osobnost. Jeho vyrovnané vystupování z něj dělá skvělou volbu pro rodiny s dětmi. 

HISTORIE 

Mops patří mezi nejstarší psí plemena na světě. Jeho historie sahá až do roku 400 př. n. l. O skutečném původu tohoto plemene se vede mnoho debat, ale obecně se má za to, že plemeno původně pochází z Číny. Mopsíci byli kdysi společníci buddhistických mnichů v Tibetu, což může vysvětlovat, proč jsou tak milující a optimističtí. V 16. a 17. století se mopsíci stali velmi oblíbený mezi evropskými králi. Objevují se na obrazech španělských šlechticů od Goyi. Napoleonova manželka Josephine měla mopsíka, který nosil tajné zprávy Napoleonovi do vězení. Královna Viktorie měla mopse, stejně jako její potomci, král Jiří V. a král Edward VIII. 

foto: pixabay.com/MrLebies

PÉČE 

Mops má krátkou jemnou srst se sklonem k línání. Pravidelné kartáčování je pro plemeno dostačující. Zvláštní pozornost je třeba věnovat udržování obličejových záhybů v čistotě, aby se zabránilo infekcím. Nečistoty setřete vlhkou houbičkou a poté důkladně osušte. Pokud váš mops trpí na alergie, může být doporučené častější koupání. 

Potřebují pravidelný pohyb, ale nic se nesmí přehánět. Jsou náchylní na vyčerpání z horka a úpalu a to i při nižších teplotách. Krátká tlama mopse ztěžuje tomuto plemeni ochlazení. Štěkání vás od mopsíka obtěžovat nebude, ale připravte se na spoustu legračních zvuků, včetně chrápání. Mopsíci jsou dobrou volbou pro rodinu s dětmi, protože milují děti a děti milují je. Vždy je dobré zajistit, aby se děti k psovi chovaly s respektem a nezacházely s ním hrubě. Jsou také vhodní do domácnosti s dalšími domácími mazlíčky. 

foto: pixabay.com/Luzie1973