Nachlazení se psům nevyhýbá

Datum:
29.10.2018 07:26
Autor:
Josef Panocha

Počasí venku nahrává „nachlazení“, které se nevyhýbá ani psům. Jednou z nejoblíbenějších vstupních bran pro bacily jsou horní cesty dýchací. 

Součástí horních cest dýchacích jsou nos, hrdlo, hrtan (s hlasivkami) a trachea čili průdušnice. Infekci horních cest dýchací, která se tváří jako „nachlazení“ způsobují mikroorganismy a viry, které se když vyschnou maskují jako prach. Jiné jsou součástí uschlých výměšků a strupů, které se rozpadnou na nepatrné částečky a se vzduchem se dostanou do organizmu.

                                 

Větším počtem virů je typická infekční tracheobronchitida. Daří se jí v psích útulcích, „hotelech“, salonech, na výstavách, ale i v čekárnách veterinárních lékařů. 

Symptomy se projevují po osmi až deseti dnech od nakažení. Pes má suchý, drsný a silně znějící kašel, který může vyvolat zvracení nebo dávení. Někdy se objeví čistý vodnatý výtok z nosu a očí anebo ztráta chuti k jídlu. 

Nemoc začíná a zůstává v horních cestách dýchacích, kde způsobuje symptomy jako jsou výtoky z očí a nosu, kýchání, zarudlý krk, kašel a někdy zánět úst.  

                                  

Psí infekční tracheobronchitida je virová infekce. U většiny případů se nedoporučuje podávání antibiotik. Psům se podávají léky na potlačení kašle. Příliš však nepomáhají a mohou mít vedlejší účinky. Nemoc by měla sama ustoupit během čtrnácti dnů až tří neděl. Komplikace se mohou objevit vyjímečně u zvířat s oslabeným imunitním systémem. 

To nejlepší co pro nemocného psa můžeme udělat je dopřát mu pobyt v místnosti, kde vlhký vzduch. Ideální je koupelna s napuštěnou  vanou horké vody nebo místnost s odpařovačem chladných par. Když se objeví symptomy nemoci může být užitečný tří denní tekutý půst. .Léčbu podporují vitamíny C, E, D-alfa tokoferol a vitamín A. Součástí léčby mohou být bylinkové sirupy na kašel  s obsahem lékořice, máty, kostivalového kořenu, podbělu, divizny , či jablečníku. 

Vzhledem k tomu, že jde o nemoc infekční je žádoucí izolovat psa zejména od dětí a koček. Některé viry by je mohly nakazit.  

 

 

   . 


Další články