Nádorová onemocnění u psa

Datum:
6.1. 23:27
Autor:
Robert Panocha
Kategorie:
Péče o zdraví,

Jaká existují nádorová onemocnění u psů?

Ovšem ne každá bulka na těle vašeho čtyřnohého miláčka znamená, že se jedná o rakovinu. Přestože jsou nádorová onemocnění stejně nebezpečná jako u lidí, existují způsoby, jak nemocnému psovi život zpříjemnit a prodloužit. V následujících řádcích se tedy podíváme na nejčastější nádorová onemocnění u psů.

Nádorová onemocnění u psa

Lymfom

Po těle psa jsou rozmístěné mízní uzliny, jimž se nevyhýbají tumory. U psů propukává hned několik druhů lymfatického nádoru, přičemž nejčastější jsou zvětšené lymfatické uzliny. Setkat se však můžete s kožním lymfomem, gastrointestinálním lymfomem a lymfomem v nervové soustavě. Jakmile veterinář vysloví diagnózu, nevěšte hlavu, protože úspěšnost léčby lymfomu je poměrně vysoká. Se psem je nezbytné každý den docházet na chemoterapie. Naštěstí zvířata snáší chemoterapie o mnoho lépe než člověk, a tak se u nich nevyskytují takové nežádoucí vedlejší účinky.

Lipomy

Běžně se veterináři setkávají s lipomy, což jsou v podstatě kožní nádory, které nejsou pro psa zrovna dvakrát příjemné. V mnoha případech vyrůstají mezi svalovou tkání v zadní končetině, a tím pádem pes pociťuje palčivé bolesti končetin. V takovém případě se doporučuje okamžitý chirurgický zákrok, protože mnohdy se lipomy dostávají i do hrudníku a dutiny břišní, kde napadají životně důležité orgány.

Mastocytom

 

Dalším poměrně rozšířeným onkologickým onemocněním je mastocytom, jenž vzniká ze žírných buněk. Projevuje se především na kůži. Mastocytom je kulatého tvaru a svědí, a proto se pes na daném místě neustále drbe. Mastocytom se objevuje především u starších psů a rozeznávají se čtyři stádia, podle nichž se nastavuje i samotná léčba. Při neléčení tumoru se rozšíří do dalších orgánů, nebo napadne močové cesty a trávicí soustavu.

Osteosarkom

Za zmínku stojí ještě rakovina kostí zvaná osteosarkom napadající také končetiny. Častější je však u velkých a obřích plemen. Osteosarkom má tendenci rozšířit se z kostí i do plic, lymfatických uzlin a podobně, a proto je nezbytná včasná diagnóza. Bohužel, končetinu napadenou osteosarkomem je nevyhnutelné amputovat, ale nemusíte se bát, že by váš pejsek nějak strádal. Mazlíčci se dokáží s amputací velice dobře vyrovnat. Po amputaci nastupuje pes na chemoterapii, která zpomalí metastázy.

Jak předcházet rakovinám u psů?

Jestliže hledáte preventivní opatření, jimiž byste mohli předejít vzniku rakoviny u vašeho psa, potom pro vás máme několik málo rad. Spousta veterinářů se shoduje na tom, že kastrace částečně ochrání psa před rakovinou. Doporučujeme navíc používat vysoce kvalitní krmivo s obsahem důležitých vitamínů. Takové granule sice vyjdou na tisíce korun, nicméně neobsahují karcinogenní látky, barviva a konzervanty.

V neposlední řadě byste měli svému pejskovi dopřát dostatek pohybu, a to den co den, protože lenost se podepíše na fyzickém i psychickém zdraví zvířete. Závěrem mu poskytněte kvalitní zázemí a zdravé životní prostředí, což znamená, že byste ho neměli vystavovat karcinogenům v prostředí, tedy nekuřte v jeho přítomnosti, nepoužívejte pesticidy a různé spreje.


Další články