Nejčastější chyby. které děláme při výchově psa

Datum:
9.6. 13:54
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Jamie Street

 

Nikdo není dokonalý, a to ani ve výchově psů. Některé chyby jsou maličkostí, ale ostatní nám mohou zkomplikovat život.

Když chcete dopřát psovi to nejlepší, patří mezi to i výcvik. Pokud začnete už od štěněte, bere to jako zábavu a hlavně je to čas, který tráví s vámi. Každý výcvik potřebuje čas, trpělivost a pevnou vůli. Bohužel někteří chtějí výsledky co nejdříve a za použití jakýchkoliv prostředků. Ať už je to jakkoliv, toto jsou nejčastější chyby ve výchově. 

  1. TRESTY

Nejhorší chyba při výchově psa je formou trestů. A to ani pokud výchovu kombinujete s odměnami. Jakmile psa během výcviku trestáte a pak mu dáte odměnu, je zmatený a pořádně nepochopí co má dělat. 

  1. PŘÍLIŠ DLOUHÝ VÝCVIK 

Psi jsou na tom stejně jako děti a udrží pozornost jen krátkou dobu. Pokud trvá výcvik dlouho, začnou se nudit a tím trápíte sebe i psa. 

  1. ŠPATNÉ NAČASOVÁNÍ 

I náš pes může mít špatnou náladu a to není dobré načasování k výcviku. Když vidíte, že váš pes není ve své kůži, nebo je mu špatně nechte výcvik na jindy. Volný čas můžete využít na mazlení či hru. 

  1. NEOPAKOVANÝ TRÉNINK 

Chybou ve výcviku je i neopakování již naučených cviků a příkazů. Máme pocit, že jakmile pes už jednou danou věc udělal, bude ji umět navždy. Výcvik je třeba opakovat i když už nám to přijde zbytečné. 

  1. ŠPATNÁ NÁLADA 

I vy musíte být na výcvik pozitivně naladěni. Během výcviku je důležitá dobrá nálada na obouch stranách, aby byl výcvik účinný. 

  1. ABSENCE VŮDCE 

Pes je zvyklý žít ve smečce a proto ve vás musí vidět vůdce. Pokud nebude mít ke komu vzhlížet, stane se vůdcem vaší smečky a potom je výcvik velmi těžký. 

  1. NEDOSTATEK CHVÁLENÍ

Výcvik je účinnější a jednodušší, když psa chválíte a odměňujete. Psa pak výcvik baví a více se snaží. 

  1. VÍCE POVELŮ NAJEDNOU 

Dávejte pouze jeden povel. Nikdy nemíchejte více povelů dohromady, pes pak nemusí zvládnout dobře ani jeden z nich. 

  1. ŠPATNÉ PROSTŘEDÍ 

K výcviku psa je třeba přemýšlet i nad výběrem prostředí. Psa může okolí rušit a nebude se na výcvik pořádně soustředit. 

 

foto: unsplash.com/Josephine Amalie Paysen