Nejčastější psí zlozvyky. Jaké jsou a jak je odnaučit?

Datum:
3.6. 13:38
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/Katrinbechtel

 

Stejně jako lidé i psi mají své zlozvyky. Jaké jsou ty nejčastější a jak se jich zbavit?

foto: unsplash.com/Ron Fung

 

Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Ale pes je inteligentní stvoření u kterého nikdy není pozdě začít s výchovou. Během let si váš pes osvojí některé zlozvyky, které buď ignorujete, předcházíte jim nebo se je snažíte psa odnaučit. Pokud jste se rozhodli zlozvyk řešit, obrňte se trpělivostí, věnujte tomu dostatek času a důslednosti. Odnaučit psa starým kouskům trvá déle, ale věříme, že se vám to podaří. 

 

NEJČASTĚJŠÍ ZLOZVYKY

POJÍDÁNÍ ODPADKŮ 

Toto je bohužel velmi častý zlozvyk. Asi každý pejskař už zažil přetahovanou se svým psem o kousek starého jídla, který našel venku. Nejen, že je to hrozný zlozvyk, ale také může způsobit i zdravotní potíže. Samozřejmě, že se tomu můžete vyhýbat a snažit se hledat cesty daleko od popelnic. Ale spíše se snažte, aby váš pes cíleně nechodil odpadky hledat. Naučte vašeho psa na přivolání a v místě zvýšeného výskytu odpadků ho přivolejte a pochvalte. Nejlépe mu dejte pamlsek, abyste mu vynahradili úlovek o který přišel. Když pes pojídá odpadky doma, může to znamenat, že se nudí. Snažte se psa více zabavit. 

HRABÁNÍ 

Zahrabává si váš pes zbytky jídla, které jste mu dali? Pravděpodobně ho překrmujete a pes si dělá zásoby na horší časy. Snižte krmnou dávku, nebo dávku kostí a pamlsků. Pokud hrabe náhodně, kde ho zrovna napadne, máte dvě možnosti. Snažte se psa více zabavit, aby se nenudil, neměl potřebu hrabat díry do trávníku a nebo mu vyčleňte jeho místo na hrabání. 

KOUSÁNÍ VĚCÍ

S kousáním začínají psi už od štěněte. U nich je to způsobeno růstem zubů. Pořiďte psovi hračku na kousání, která ho zabaví a od případné bolesti uleví. Vždy je důležité zjistit, z jakého důvody věci kouše. Zda se pouze nudí a nebo trpí úzkostí ze samoty. Psa netrestejte pokud ho nechytnete přímo při činu. 

LOUDĚNÍ 

Pokud jste loudění zatrhli už u štěněte, máte velkou výhodu. Odnaučit psa, že neochutná dobroty, které si zrovna dopřáváte, je velmi obtížné. Při odnaučování musíte být důslední. Pošlete ho na své místo, mluvte rázným hlasem a pravidelně ho krmte. Pokud vydržíte, bude vám odměnou klidný oběd bez smutných očí. 

foto: unsplash.com/Kristaps Ungurs

 

Pes je velmi chytrý a dovolí si k vám pouze to, co mu dovolíte vy. Proto si snažte hned od začátku nastavit jasné mantinely, které vám usnadní budoucí život.