Nejlepší psí plemena pocházející ze slunného Španělska

Datum:
23.11. 19:52
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Juan Gomez

Španělská královská psí společnost uvádí, že v její zemi existují asi dvě desítky psích plemen a pouze polovina je uznávaná mezinárodními chovatelskými kluby. Některá z nich jsou extrémně vzácná. Španělská plemena byla využívána k ochraně dobytka, dále jako pastevci a lovci. V období válek využívali vyhladovělé psy k boji. Navzdory své krvavé historii, jsou dnes vynikajícími rodinnými společníky. 

CHARAKTERISTIKA

Většina španělských plemen jsou pracovní nebo lovecká. Vyžadují mentální stimulaci, dostatek cvičení a aktivit. 

KATALÁNSKÝ OVČÁK

Starověké plemeno, které bylo využíváno k chovu a ochraně hospodářských zvířat na severovýchodě Španělska. Katalánský ovčák je inteligentní, řízené a pracovité plemeno. Nejlépe se hodí do aktivní domácnosti, protože miluje trávit čas venku. Jsou velmi chytří a proto jim trénink nedělá žádný problém. Plemeno je neuvěřitelně loajální a ochranářské. 

IBIZSKÝ CHRT 

Elegantní chrt s velkýma, vztyčenýma ušima. Pochází z Baleárských ostrovů u pobřeží Španělska. Tito psi mají velmi dlouhou historii, jejich předky lze vysledovat až do starověkého Egypta. Jako většina chrtů, je i tento rychlý, hbitý a vytrvalí. Nedělá mu problém lov králíků a zajíců. Hodí se do aktivní domácnosti, ale k cizím lidem se může chovat rezervovaně. 

foto: pixabay.com/artbycharlotte

ŠPANĚLSKÝ GALGO

Často nazývaný španělský chrt. I když jsou o něco menší, vypadají podobně a mají srovnatelný temperament. Ve španělský se využívají k lovu po stovky let díky své rychlosti a vytrvalosti. I když mají rádi pohyb, největší radost mají po vašem boku na pohovce. 

foto: pixabay.com/popovicmjeljica

ŠPANĚLSKÝ VODNÍ PES

Toto plemeno vás zaujme především svou charakteristickou kudrnatou srstí. Plemeno bylo původně vyvinuto jako všestranný pomocník na farmy, který dokázal hlídat, pást a chytat havěť. Díky jeho nepromokavém kabátu  a plaveckým dovednostem, ho lidé využívali pro vyhledávání vodního ptactva. Jsou aktivní, ostražitý a inteligentní. Potřebují být dobře socializovaní, protože umí být tvrdohlavý a nedůvěřiví vůči cizím osobám.