Nejsilnější pracovní plemena psů

Datum:
6.11.2021 16:47
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Jérémy Stenuit

Lidé dříve chovali pracovní psy, aby jim pomáhali při lovu, farmaření, pastevectví a dalších náročných zaměstnáních. Tato plemena jsou silná a robustní s inteligencí a vytrvalostí, aby zvládli svou práci. Nyní jsou tito silní psi využíváni především jako policejní, vojenští, strážní, pátrací, záchranáři, pastevci a lovci. Mají přirozený talent a procházejí intenzivním výcvikem. 

Zde je seznam několika nejsilnějších pracovních plemen. 

ROTVAJLER 

Zpočátku byli rotvajleři využívání především k pasení zvířat, tahání vozíků a sloužily jako hlídací psi. Aby mohli dobře vykonávat svoji práci, museli být dostatečně velcí a silní. I dnešní rotvajleři mají sklony hlídat si svou rodinu a ostatní domácí mazlíčky. Pokud je dostatečně socializujete, mohou být skvělými rodinnými psy. Nedoporučují se do rodiny s malými dětmi. Jejich popohánění může dětem ublížit, když neudrží rovnováhu. 

foto: unsplash.com/Rebecca Campbell

NĚMECKÁ DOGA

Mohutný pes s klidnou povahou. Původně byli využíváni jako lovečtí psi na kance, protože dokázali udržet kořist, dokud je lovec nedostihl. Postupem času si našli své místo jako rodinný společníci, kteří perfektně chrání svůj dům.  

foto: unsplash.com/Keenan Barber

SIBIŘSKÝ HUSKY 

Jejich neuvěřitelná síla jim umožňuje táhnout těžké saně i přes náročný a zasněžený terén. Mají extrémně hustou a teplou zimní srst, která jim umožňuje přežití v extrémních zimních podmínkách. 

foto: unsplash.com/Justinas Teselis

NĚMECKÝ OVČÁK 

Tato plemeno jsou pro svou sílu a vytrvalost využíváno jako pracovní psi již stovky let. Pocházejí z Německa a původně byli především lovečtí a pastevečtí psi. Díky své inteligenci nyní často slouží jako vodící psi pro nevidomé, nebo služební psi, pátrací, vojenští a policejní. Navíc mají i milující povahu, která z nich dělá skvělé rodinné psy. 

foto: unsplash.com/Katelyn MacMillan

BERNARDÝN 

Když si představíte bernardýna, vidíte obrázek chlupatého psa s dřevěným sudem kolem krku na zasněžené hoře. Bernardýni jsou díky svému vynikajícímu čichu a síle často využíváni k záchraně ztracených lidí v zasněžených Alpách. 

foto: unsplash.com/Vlad Rudkov

 

Mezi další silné pracovní psi patří aljašský malamut, dobrman, ridgeback a čau čau.