Nejznámější mýty o psech

Datum:
25.5. 22:41
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/JoeCaione

 

O psech koluje spoustu mýtů, které jsou dávno vyvrácené, a přesto neustále opakované. Které jsou ty nejčastější? 

foto: unsplash.com/Camylla Battani

 

PSI VIDÍ ČERNOBÍLE

To že psi nevidí barvy je jeden z nejznámějších mýtů. Barvy samozřejmě vidí, ale ne tak dobře jako lidé. Nemohou poznat rozdíl mezi barvami červeného a zeleného spektra. Psí rozpoznávání barev lze přirovnat k vidění barvoslepých, ale za to obrysy vidí skvěle.

STARÉHO PSA NOVÝM KOUSKŮM NENAUČÍŠ

Jeden z častých důvodů, proč si lidé nechtějí brát psa z útulku. Myslí si, že staršího psa už nejde převychovat. To ovšem není pravda. Psi jsou schopni se učit celý život, pouze ve stáří už nejsou tolik aktivní a bystří. Proto pokud učíte staršího psa, je třeba se obrnit trpělivostí a kladné výsledky se časem dostaví.

PSÍ SLINY LÉČÍ

Necháváte si cíleně olizovat rány s tím, že urychlíte hojení? Můžete si způsobit naopak více problémů. Psi si samozřejmě své rány olizují, ale jejich hojení probíhá jinak než u lidí. Psí sliny obsahují bakterie a nečistoty, které se vám do rány nesmí dostat. Spoléhejte raději na čistou vodu a dezinfekci k očištění rány. 

PES KTERÝ ŠTĚKÁ, NEKOUŠE

Toto je mýtus, kterému bohužel spousta lidí věří. Přitom štěkání je psí způsob komunikace a oznamuje nám tím, že se mu něco nelíbí a s něčím nesouhlasí. Proto pokud pes štěká, cení zuby a je naježený, rozhodně nespoléhejte na to, že vám nic nehrozí. Je možné, že kdyby lidé tomuto mýtu nevěřili, dalo by se předejít velké většině zranění. 

PSI MILUJÍ VODU 

Ne každý pes musí vodu milovat. Pokud se váš pes vodě vyhýbá, v žádném případě ho k ničemu nenuťte. Můžete mu způsobit trauma a tím strach z vody pouze prohloubíte. Dejte na váš pocit. Každý pes je originál a má rád něco jiného. 

SUCHÝ ČUMÁK ZNAMENÁ NEMOC

Spíše než stav čumáku, bychom měli pozorovat chování psa, to vám řekne mnohem víc. Vlhký čumák naopak může být způsobený i rýmou. 

foto: unsplash.com/Berkay Gumustekin

 

Nedávejte vždy na to co slyšíte a nejdříve si informace prověřte z věrohodných zdrojů.