Novofundlanďan: Beznadějně oddaný psí hrdina se srdcem ze zlata

Datum:
25.10. 14:28
Autor:
Jana Klouparová

 

zdroj: american kennel club

 

Tento chlupáč může se vší láskou připomínat medvěda, je to však nejjemnější psí obr, jakého jste kdy mohli poznat. Seznamte se s Novofundlandským psem.

Nejspíš jste správně uhodli, tento pes pochází z kanadského Newfoundlandu, kde bylo toto plemeno poprvé pojmenováno koncem 70. let 20. století. Vzhledem k jeho starému původu nám zbývá pouze spekulovat, jaký byl jeho raný původ, ale jedna z teorií naznačuje, že svou roli mohli hrát i Vikingové.

 

VIKINGOVÉ SI NOVOFUNDLANĎANA OBLÍBILI

 Vikingové na svá obydlí přivedli velké „medvědí psy“, o kterých se píše v jejich raných spisech. Existují také informace o tom, že hroby prvních národů v Newfoundlandu obsahovaly i kostry obřích psů. Psi Vikingů se začali křížit s dalšími místními psy i s těmi, které Vikingové přivezli z různých koutů světa. Ať už je tato teorie pravdivá nebo ne, jistě víme, že má Novofundlanďan statnou kostru a houževnatou povahu.

Později se stal Novofundlanďan pracovním plemenem v drsném východo-kanadském podnebí. Každý den pomáhal rybářům vytahovat těžké sítě na břeh. Se svými chodidly, vytrvalostí a voděodolnou srstí je Novofundlanďan plavcem světové úrovně. Dokonce i ledové vody Atlantiku u pobřeží východní Kanady zdolával tento drsný pes s nadsázkou.

zdroj: american kennel club

 

KLIDNÝ A MILUJÍCÍ OBRÁNCE 

Úlovky rybářů každý den Novofundlanďan tahal na trh k prodeji. Byl ale také skvělým ochráncem domova a farmy. Na konci 18. století se stal Novofundlandský pes oficiálním plemenem a o sto let později se chovatelé v Anglii a Severní Americe začali zajímat o vývoj a temperament, aby vytvořili plemene, které známe dnes.

V Anglii byL první Novofundlanďan představen v roce 1860, zatímco v americkém klubu chovatelů (AKC) byl registrován až v roce 1879. Oficiální Novofundlandský klub v Americe vznikl v roce 1930.

Dnešní Novofundlanďan je velké, svalnaté plemeno. Feny váží kolem 45 až 55 kg a v kohoutku měří kolem 68 cm. Psi váží od 60 do 70kg a měří 71 cm. Oficiální zbarvení je černé, hnědé, šedé a v Landseerově barvě, která je barvou pojmenovanou po siru Edwinovi Landseerovi, který Novofundlandského psa namaloval v roce 1700 s bílou srstí společně s černými znaky.

Temperament plemene se vyznačuje jedním z nejjemnějších srdcí ve světě psů. Svou vlídnou povahu má dokonce, jako charakteristický rys, zapsaný ve standardu plemene AKC, jako nesmírně důležitý.

Novofundlanďan je jemný, milující a ochranářský, a přesto není pro každého. Jeho velikost je jedním z důvodů, proč je ideální mít tohoto psa ve větším prostoru. Také je pro něj vhodné chladnější podnebí, kde je mu dobře a nehrozí tam přehřátí. Jeho huňatá srst je magnetem pro špínu, bláto a prach, vyžaduje proto kvalitní kartáčování třikrát týdně i pravidelné koupání. Nesmíme zapomenout ani na to, že tento pes dost slintá. I přesto je to jemný obr, který je skvělým společníkem a parťákem.

zdroj: American kennel club

 

 

MILOVNÍK AKTIVNÍHO ŽIVOTA

Nezapomínejte ani na výcvik poslušnosti, který by měl být u každého plemene prioritou. U velkého psa to platí dvojnásob. Jeho dobré a předvídatelné chování vám zajistí kvalitní společně strávený čas. Ze zdravotího hlediska je i Novofundlanďan náchylný k některým genetickým poruchám, jako jsou problémy s klouby a kyčlemi.

Novofundlandský pes je inteligentní plemeno. Je to pes, který se rád věnuje různým činnostem a úkolům, rád dělá radost svým majitelům. Poslušnost, rozvaha, terapeutické práce, ale také hbitost či stopování jsou tím, co si s ním můžete užít. A ano, je to pes stvořený pro vodní radovánky!