Obezita aneb pozor na skryté záludnosti v rámci přilepšení ohledně stravy

Datum:
9.6. 19:37
Autor:
Kateřina Lulkova

Obezita je patologický stav nadměrného ukládání tuku, na kterém se podílí řada faktorů. Jedním z nich je překrmování. U psů je to vše složitější díky tomu, že zatímco člověk své stravovací návyky může měnit, ovlivnit, pes je zcela odkázán na svého majitele. A právě zde je problém v tom, že řada majitelů své čtyřnohé chlupáče natolik miluje a mnohdy nevědomky jim tímto ubližuje, když se snaží svému psovi dopřát, aby jeho svěřenec netrpěl hlady a měl naplněné bříško.

Ačkoli se praví, že jsou plemena, která mají sklony k obezitě, pravdou je, že zástupci plemene labrador, jezevčík, mops apod., náleží především mezi velké jedlíky neboli žravce. Tudíž se musí více hlídat. Přestože psi dostávají pravidelně najíst, tak zkrátka někteří nemají stále dost a mohli by jíst neustále, jsou to takové „psí popelnice“. Základem je však zdravá a vyvážená strava. Pravidelná strava v odpovídajícím množství je základem psího zdraví.

Pozor na psí oči – důležité je nepodlehnout

Každý majitel dobře ví a zná, jak je těžké odolat psímu pohledu. A to je právě jeden z největších problémů. Typické psí oči neboli psí pohled na majitele, který prostě podlehne a dá psovi jídlo či větší množství pamlsků, čímž je velmi snadné psovi přivodit zdravotní problémy, jako je zvracení apod. a to vše vede k nadměrné hmotnosti a odtud je už krůček k obezitě. Pes se poté potýká s dýchacími problémy, nadměrnou zátěží kloubů. Jedinou efektivní pomocí je zkrátka pevná vůle a nepodlehnout. Myslet na to, že tímto naopak děláte jen to nejlepší pro psího kamaráda.

Na co si dát pozor u pamlsků?

Zpravidla psovi majitel přilepšuje různými pamlsky. Vždy by se mělo jednat o pamlsky určené pro psy. Nevhodný pamlsek naopak může zapříčinit problémy se zažíváním. Je třeba číst složení, neboť neznamená, když výrobce uvádí, že se jedná o výtečný produkt, že je opravdu zdraví prospěšný pro psa. Zde je třeba opravdu dbát na složení. Další zásadou je, že by psí pamlsky měly mít nízkou energetickou hodnotu, neboť potřebnou energii a živiny dostává pes ve stravě a ne z pamlsků.

Účelem podání pamlsku je psa potěšit, zpravidla však odměnit za něco, ať už za uposlechnutí, provedení povelu apod. Pamlsek by měl být zejména odměnou. Uvádí se, že pamlsek by měl tvořit deset procent denního příjmu kalorií. I zde se snažíme spojit příjemné s užitečným, tj. pejskovi mající problém se zuby, podáme dentální pamlsek, kdy tak uděláme něco málo v rámci jeho chrupu apod.

 

 

 

 

 


Další články