Proč oblékat psa?

Datum:
3.2.2019 08:35
Autor:
Robert Panocha
Kategorie:
Psi,

Představa, že by někoho před padesáti lety napadlo navléknout psa do svetříčku, bundičky, kombinézy natož psí uniformy, by mudrce nepochybně zabila. Na psa v oblečku mohou mít lidé různé názory i dnes. Neprokazujeme psům tím, že je oblékáme, špatnou službu? "Zdravý pes se přece pohybem venku zahřeje a jeho srst, kterou je od přírody vybaven, by ho měla dostatečně chránit," zaznívá z řad odpůrců k problému často až komického polidšťování zvířat.  

Citlivá plemena

Jenže! V pestré paletě moderních společenských plemen psů existují i citlivá plemena, která se bez ochrany před chladem a vlhkem prostě neobejdou. 

Jde zejména o naháče, kteří rychle ztrácejí teplo a mohou ve větrném a deštivém počasí snadno prostydnout.

Ochranu před nepřízní počasí s nadcházejícím podzimem a zimou potřebují i drobná plemena s krátkou srstí příkladně trpasličí pinči a hladkosrsté čivavy, pro které se přikrývky hřebetu vyplatí.

Nemocní psi

Ochranu před prochladnutím si zasluhují i nemocní psi. Zejména ti, kteří trpí onemocněním ledvin a páteře. Dobře střižená dečka na míru prospívá i psům náchylným na virózy horních cest dýchacích.

Zdraví psi

Dobře padnoucí nepromokavá kombinéza je vhodná i pro zdravé psy. Ochránit dobře může před nepřízní počasí i psa připraveného na výstavu. To nepochybně ocení nejen majitelé pudlů, maltézáčků či bišonků s náročně upravovanou srstí.

Závodní a záchranářští psi

Na psí dečky by měli pamatovat i chovatelé závodních psů. Důvod je prostý. Pro svoji kondici před a po závodě potřebují mít hřbet v teple. Psí sportovci vyjma toho nosí dečku se startovním číslem. Dečka se znakem je rovněž samozřejmou součástí výbavy i v případě výkonu povolání záchranářských psů hrdinů.