Obliba pomeranianů stoupá, proč si toto mini plemeno pořídit a na co si dát pozor

Datum:
1.6.2022 08:16
Autor:
Jana Klouparová

foto: Pexels / Ketut Subiyanto

 

Malý, skladný a roztomilý. Dokáže být ale také náročný a v případě špatné socializace konfliktní vůči jiným psům. Bavíme se o nejmenším a zároveň cenově velmi náročném plemeni.

Stačí jeden pohled a získá si vás svou čirou roztomilostí, veselou povahu a hravostí. Jedno z nejmenších plemen, které si můžete představit, je v aktuální době velmi oblíbené. Štěně pomeraniana vás může přijít bez mrknutí oka i na částku kolem 70 tisíc, co jsou však peníze ve srovnání se skutečným uzlíčkem štěstí?

Malý vzrůstem, velký srdcem

Možná zastáváte názor, že pes, který nemá v kohoutku alespoň 30 cm, není pes. My se vás v tomto článku pokusíme vyvést z omylu. Pomeranian je skvělou variantou menší verze psa, který však svou povahou zastoupí leckterého dobrmana.

Je malý, nepotřebuje velký pelíšek a v autě o něm nebudete ani vědět. Jeho výška dosahuje maximálně 22 cm a váhově se pohybuje do 3,5 kg. Roztomilý pomeranian je veselé a pozitivní povahy, což vám zajistí, že se s ním rozhodně nebudete nudit. Užívá si dosatek pozornosti a čas strávený se svými pánečky.

Aktivní i nenáročný společník

Aktivní povaha v tomto smyslu opravdu znamená chuť do občasných delších výletů nebo aktivity v rámci psích sportů, jako například agility, ve kterých jsou pomeraniani opravdu dobří, rádi se totiž učí novým kouskům. Zároveň je toto plemeno láskyplné a vhodné do rodiny k dětem i dalším zvířatům, se kterými vychází velmi dobře. Nepodceňte však kvalitní socializaci, která vám dá dobrý základ do života se psem.

Pomeranian je skvělým plemenem pro začátečníky, a to zejména proto, že jeho výchova nebývá nijak extra problematická. Musíte mu však i přesto věnovat dostatek času na výchovu a výcvik, což u malých psů leckdo opomíná.

Na co si dát při výběru pomeraniana pozor

Dalším z bodů, které vás jistě potěší je malá spotřeba krmiva i nízké predispozice zdravotních problémů. Nekupujte však zajíce v pytli za pár tisícovek, protože pak neznáte rodokmen vašeho případného štěňátka a zdravotní problémy se mohou po čase projevit. Zejména u přešlechtěných a mnohokrát křížených jedinců nelze očekávat dobrý zdravotní stav. I když často nejde na první pohled poznat, odkud skutečně pejsek pochází, už cena bude základním ukazatelem. Nezapomeňte si dobře prohlídnout prostředí, kde se štěňátko narodilo stejně jako oba jeho rodiče.

A na co si dát u tohoto roztomilého tvorečka pozor? Péče o jeho srst je sice náročnější, je však naprosto nezbytná a provádět se musí opravdu pravidelně. Srst se jinak zacuchá a s tím přinese spoustu starostí. Někteří jedinci můžou být aktivnější a hlasitější ve štěkání, což je jejich oblíbená aktivita. Štěkají a vyjadřují tak radost, strach i nouzi o pozornost. Pozor si také musíte dávat na dravé ptáky, pro které je tak malý pes snadnou kořistí.