Obojek, nebo psí postroj? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody

Datum:
15.10.2021 22:43
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Christoph Schmid

Psí obojek je základním vybavením každého pejskaře. Ovšem co je pro vaše čtyřnohé parťáky tou lepší volbou? Obojek, nebo psí postroj? Ať už se podíváme na obojek, nebo na psí postroj, najdeme na obojím svá pro a proti. Určitě je dobré promyslet, která varianta vašemu psovi nejvíce vyhovuje. 

OBOJEK 

Psí obojek je nejběžnější součást psí výbavy. Na trhu můžete sehnat obojky různých barev, velikostí a tvarů. Proč jsou obojky tolik oblíbené je celkem jednoduché, umožňují snadné oblečení na psa a lehce se na něj přidělá informační známka. I když se obojek může zdát jako ideální volba, nemusí to tak vždy být. Při výcviku může naopak psovi způsobit i zdravotní komplikace. Obojek může vyvíjet silný tlak na průdušnici, jícen, štítnou žlázu, krční obratle a další. Prudké a časté tahání za vodítko, může psovi způsobit bolest, nebo dokonce poškození těchto oblastí. Některá plemena, která mají šířku krku a hlavy podobnou /chrti, ohaři), mohou obojek ztrácet. Proto pro ně obojek není tím nejefektivnějším způsobem, jak udržet psa po vašem boku. 

foto: unsplash.com/Jamie Street

PSÍ POSTROJ 

I psí postroje najdete na trhu v různém provedení. Jejich základní myšlenka je ovšem pokaždé stejná, rozložit působící sílu na co největší plochu těla a nezasahovat do prostoru kolem krku. Jsou oblíbené především u štěňat, na výcviky, u psů, kteří na procházce spíše táhnou, nebo jsou hůře ovladatelní. Ovšem i špatně padnoucí postroj může být pro psa škodlivý. Je důležité zajistit, aby psovi postroj nijak neomezoval přirozený pohyb. Postroj obecně poskytuje lepší kontrolu nad velkými a silnými psy. Také může být užitečný u nervózních psů, kteří se vám z klasického obojku snaží vyvléknout. Oblékání psího postroje je náročnější jak pro vás, tak i pro některé psy. Pokud je postroj pro vašeho psa nový, je třeba trpělivost při nasazování. 

foto: unsplash.com/Jaycee Xie

KDY POUŽÍT RADĚJI POSTROJ NEŽ OBOJEK? 

Každý pes by měl mít obojek pro účely identifikace, pokud se ovšem snažíte rozhodnout, co je pro vašeho mazlíčka lepší na procházky, vezměte v úvahu plemeno a osobnost psa. Psi, kteří mají respirační problémy, by měli mít raději postroj. Také psům, kteří tahají, nebo vám dělají doprovod při běhání, padne lépe postroj než obojek. Žádný obojek ani postroj vám nezajist vzorné chování vašeho psa na procházce. Pokud chcete vašeho psa klidného a vychovaného, je potřeba váš čas, trpělivost a výcvik. 

zdroj informací: thesprucepets.com/ERICA PUISIS