Očkovací schéma: Povinná, standardní a dobrovolná vakcinace

Datum:
16.5. 09:36
Autor:
Kateřina Lulkova

Očkování efektivně ochrání psa před očkovanými nemocemi. Vakcinace je proces, kdy je do těla psa vpravena část nemoci - viru či bakterie, která sama o sobě sice nevyvolá infekci, ale účinek je takový, že imunitní systém je nastartován a při případném nakažení danou nemocí, je schopen zneškodnit nemoc tak, že zkrátka ani nepropukne. Jedná se samozřejmě o choroby, vůči kterým je pes naočkován.

Očkování není záhodno podcenit

Je třeba si hlídat termín očkování. Očkování je investicí, která se vám mnohonásobně vrátí. Však tímto ochráníte psa nejen před vážnými chorobami, u kterých by se jednalo o náročnou léčbu i po finanční stránce, ale také se jedná o účelnou ochranu před nemocemi, které jsou neléčitelné. Ve standardním očkovacím schématu jsou zahrnuty nemoci virového původu, které jsou v podstatě neléčitelné antibiotiky.

Ze zákona povinné očkování

Jedinou povinnou vakcinací je očkování proti vzteklině. Každý pes v ČR musí být očkován na vzteklinu a to od dokončeného třetího měsíce věku s povinnou revakcinací, která je jednou za rok či až tři roky, záleží na konkrétní vakcinaci.Vzteklina je smrtelným onemocněním, které je přenosné na člověka.

Standardní vakcinace s revakcinací jednou za rok

Zde se jedná o očkování proti psince, parvoviróze, infekčnímu zánětu jater. Jde o nebezpečná onemocnění. Psinka je virové onemocnění. Zpravidla se projevuje vysokou teplotou, zvracením, průjmem. Přenáší se při kontaktu s nakaženým psem či jejich sekrety. Onemocnět mohou štěňata i starší psi.

U infekčního zánětu jater dochází zejména k poškození jater. Projevuje se značnou bolestí břicha, žloutenkou, zvracením, průjmem.

Mezi vysoce nakažlivé onemocnění patří parvoviróza, která má jasné symptomy v podobě zvracení, krvavého průjmu, zpravidla končí úhynem psa. Nejvyšší hrozba je u štěňat. Zdrojem nákazy bývá trus nemocného zvířete.

Další vakcinace aneb volba je na majiteli a dané situaci

Jedná se především o leptospirózu, což je bakteriální onemocnění. Zdrojem nákazy jsou hlodavci, zejména potkani. Je vhodné nechat očkovat v případě, že hrozí kontakt psa s divoce žijícími hlodavci, kdy se od nich pes může nakazit či pitím kontaminované vody.

Dále se jedná o komplex tzv. psincového kašle, zde je vhodné nechat očkovat psa v případě pravidelné účasti hromadných akcí, jako jsou výstavy, psí závody, psí školy neboli cvičiště apod.

Očkovat psa proti tetanu je vhodné u loveckých a pracovních psů, kteří se často vyskytují ve společnosti koní.

Vakcinace proti lymské borelióze je efektivní v oblastech se zvýšeným výskytem tohoto onemocnění a pro zvířata, která se často pohybují v lese či majitel z jakéhokoliv důvodu odmítá pravidelné preventivní ošetření proti klíšťatům.

 

 

 

 

 

 

 


Další články