Onemocnění ledvin u psů.

Datum:
6.11.2018 09:29
Autor:
Josef Panocha

Výkon ledvin je obrovský. Během pěti hodin dokáží přefiltrovat celý objem krve organismu. Moč vyprodukovaná ledvinami, je dále odváděna přes ampulovité rozšíření pánvičku ledvinnou, močovodem do močového měchýře.

Zánět ledvin

Nejčastější příčinou zánětu ledvin může být podchlazení, chybné složení krmné dávky, leptospiróza, nebo otrava.

Zánětlivé onemocnění tkáně ledvin zpravidla postihuje tkáň celého párového orgánu. Za příčinu tohoto stavu je považováno působení určitých organických látek na které organismu odpovídá obrannou reakcí. Onemocnění je ve většině případů provázeno následnou infekcí. Stupeň zasažení ledvin ovlivňuje jejich funkci a může vést až k uremii tj. otravě organismu rozpadovými produkty látkové přeměny. Onemocnění probíhá ve dvou formách jednak jako akutní s velmi výraznými příznaky nebo chronické.

Zjevné příznaky

U psa se projevuje malátnost, zvrací, má sníženou chuť k příjmu potravy, zapáchající dech. Projevují se poruchy močení. Se zánětem ledvin mohou být spojeny otoky končetin a obličejové partie. Moč může obsahovat příměs krve. U zvířete je patrná bolestivost na tlak v oblasti ledvin a únavnost.

Při příznacích onemocnění je bezpodmínečně nutné vyhledat lékařskou pomoc. Součástí léčby je klid, teplo a nasazení speciální diety. Z krmné dávky musí být vyloučena sůl. Dieta je

postavena na snížení kalorické a výživné hodnoty, sestávající z nezatěžující potravy .např. odvarů z mrkve, piškotů a močopudných čajů.

Foto : Archiv