Otok obličeje u psů

Datum:
21.2. 19:58
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/gabrielberophs

Otok obličeje u psů se může objevit z několika různých důvodů. Obecně platí, že oteklý obličej je sekundární příznak k jinému problému. Příčina otoku může, ale nemusí být závažná. Téměř vždy však vyžaduje lékařskou kontrolu. Nejčastěji se akutní otok obličeje u psů vyskytuje v důsledku alergické reakce. Otok obličeje, který se vyvíjí pomaleji, může být důsledkem růstu obličeje nebo nádoru. 

foto: pixabay.com/ArtisticOperations

PŘÍČINY 

Existuje mnoho možných důvodů, proč má váš pes oteklý obličej. Protože otok obličeje je známkou základního problému, budou tito psi často vykazovat další příznaky onemocnění, jako je letargie a ztráta chuti k jídlu. 

ALERGICKÁ REAKCE 

Pokud psovi náhle oteče obličej, je to obvykle způsobeno alergickou reakcí. Alergické reakce mohou být způsobený kousnutím hmyzem, včelím bodnutím, očkováním, léky, určitými potravinami, pylem a dalšími alergeny z okolního prostředí. Alergické reakce vyvolávají v těle zánětlivou reakci. To může vést ke kopřivce a otokům, zejména na obličeji. Může být také oteklý krk, což může ovlivnit dýchání. Některé alergické reakce se rychle zhorší, což vede k vážným problémům s dýcháním, nebo dokonce k záchvatům. Vždy je lepší řešit s veterinářem. 

ZUBNÍ PROBLÉMY 

Otok obličeje může souviset s problémem se zuby, nebo ústy. Zubní abscesy a další zubní infekce mohou jít hluboko pod dáseň a způsobit kapsu plnou hnisu. To obvykle způsobí, že psí obličej oteče, zejména pod očima. 

PORANĚNÍ 

Zranění na obličeji, může vést k otoku. Běžný zranění, jako jsou kousnutí od zvířete, nebo jiné rány, mohou vést k infekcím, které způsobují otoky. Hadí kousnutí často způsobují otoky obličeje a krku, i když se kousnutí nachází jinde na těle. 

NÁDORY

Na obličeji a hlavě se mohou objevit abnormální výrůstky. Někdy nádory mohou způsobit bolest a nárůst tlaku. Ať už jsou benigní nebo maligní, nádory obličeje se mohou šířit, růst  a způsobit poškození obličejových nervů, svalů a kostí. Cysty jsou výrůstky naplněné tekutinou, které jsou často benigní. Mohou však být poměrně velké a viditelné, zejména na obličeji. 

zdroj informací: thesprucepets.com/JENNA STREGOWSKI