Otrava u psa. Jak ji poznat a řešit?

Datum:
5.6.2021 08:30
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Jesse Schoff

 

Pes se může otrávit prakticky kdekoliv a ani o tom nemusíte vědět. Ale jak takovou otravu poznat a jak ji řešit? 

foto: unsplash.com/Thewonderalice

 

Patří váš pes k lovcům pokladů? Během procházky ho musíte nepřetržitě hlídat a popelnicím se vyhýbat obloukem, protože nikdy nevíte, co zrovna najde? A nejhorší na tom všem je, že když takhle něco nadšeně najde, tak se s vámi o svůj poklad přetahuje. Ale pes se nemusí otrávit pouze tímto způsobem. Nástrahy číhají prakticky kdekoliv, nebo to může být i potravina, která je pro nás neškodná, ale psům může pěkně zavařit. Jak poznat otravu jídlem a jak ji řešit? 

 

PŘÍZNAKY OTRAVY 

Příznaky otravy se u každého psa liší dle určitých faktorů. Záleží v první řadě na tom, kolik toxické látky se mu dostalo do těla a o jaké plemeno jde. Samozřejmě, že menší psi budou reagovat jinak na stejné množství toxické látky než velká plemena. Vždy dejte na svůj instinkt. Vy znáte vašeho psa nejlépe a jakmile ho něco trápí, právě vy si toho všimnete jako první. Nejčastější příznaky otravy jsou zvracení, průjem, malátnost, únava, nechutenství. Otrava se často plete s alergií. Bohužel čím dál tím víc psů špatně zpracovává některé potraviny. Může za to jednostranná výživa. Ale ani alergii neberte na lehkou váhu a řešte ji.

 

PRVNÍ POMOC

Pokud víte, že váš pes snědl toxickou látku, je třeba hned vyvolat zvracení. Můžete mu dát vodu se solí. Dobrovolně a s radostí to sám nevypije, ale je třeba z něj toxickou látku dostat ven. A samozřejmě ihned jeďte k veterináři. Pokud jste pouze zaznamenali příznaky otravy a nejste si jistí, doplňujte pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci a navštivte, nebo kontaktujte veterináře. 

 

TOXICKÉ POTRAVINY 

Houby - Začíná houbařská sezona a právě houby patří mezi toxické potraviny. Houby u psů poškozují játra, ledviny a mohou způsobit průjem a bolesti břicha. 

Hroznové víno a rozinky - Způsobují selhání ledvin až smrt už v malém množství. 

Pecky - Obsahují kyanid.

Kofein - Zrychluje srdce a může způsobit i smrt. 

Mezi další toxické potraviny patří například nedozrálá rajčata, ořechy, slupka, pecka z avokáda a další..

foto: unsplash.com/Dominik QN

 

Pes nemusí na otravu reagovat hned po konzumaci toxického jídla. Projevit se může i za několik hodin. Proto je vždy potřeba vyjmenovat veterináři všechno jídlo, které pes sežral. Otravu nezanedbávejte, řešte ji vždy s veterinářem a doplňujte tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci.